22. března 2011 11:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Celkové náklady? Omyl, Čechy při žádosti o úvěr zajímá jen výše splátky

Pozor na úvěry, čtěte smlouvu pozorně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozor na úvěry, čtěte smlouvu pozorně. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi se při rozhodování o úvěru řídí především výškou měsíční splátky. Ta je hlavním kritériem pro více než čtvrtinu lidí. Pouze 12 procent klientů porovnává více kritérií současně.

Vyplývá to z telefonického průzkumu, který mezi více než 300 klienty provedla v únoru úvěrová společnost Home Credit. Výsledky průzkumu potvrzují i experti z organizací, které pomáhají klientům v problémech se splácením.

Čtvrtina Čechů uvedla, že při srovnávání půjček nejčastěji sleduje výši splátky. Další jiná kritéria sleduje pětina a celkový přeplatek úvěru 15 procent klientů. Úrokovou sazbu sleduje 12 procent Čechů a roční procentní sazbu nákladů RPSN šest procent Čechů, vyplývá z průzkumu.

Klienti mohli uvést víc než jedno kritérium, což však učinilo pouze pouze 12 procent z nich. "Na Slovensku jsou výsledky výrazně lepší: na více než jedno kritérium hledí přes 28 procent respondentů," poznamenal analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Klienta zajímá především úroková sazba, méně pak další kritéria jako jsou různé poplatky za zajištění půjčky, posouzení žádosti, sankce při neplnění smluvních podmínek nebo sankce za předčasné splácení, řekl ČTK předseda Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

"Velice často jsou naši klienti v tak zoufalé situaci, že jsou rádi, že vůbec půjčku dostanou a je jim jedno za jakých podmínek. Neuvědomují si, že tím svůj problém neřeší, ale naopak prohlubují," dodal.

Které kritérium je nejdůležitější?
Nejdůležitějším kritériem by podle průzkumu měla být celková částka, kterou člověk během splácení přeplatí. Ta představuje nejprůkaznější pohled na celkové náklady, všechny ostatní jsou pouze dílčí. "Údaj se klient dozví z předsmluvního formuláře ještě před podpisem úvěrové smlouvy. Má tak prostor nabídku posoudit a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější. Celková splatná částka je také součástí smlouvy," doplnil Kozub.

Nutné je sledovat i další kritéria. Důležitá je úroková sazba, délka splácení, výše splátky, RPSN, různé dodatečné poplatky či naopak benefity, které z uzavřené úvěrové smlouvy mohou plynout (například prodloužená záruka na zboží nebo nabídka asistenčních služeb při nákupu auta na úvěr).

Každý klient by měl před podpisem smlouvy prostudovat sazebník a zjistit, kolik si věřitel účtuje za další služby. Dobré je sledovat zejména ty, které plánuje v souvislosti s úvěrem využít, jako například poplatek za předčasné splacení, uzavřel Kozub.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!