Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Celní ochrana zafungovala, dovoz čínských bot klesl o třetinu

boty Adidas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy boty Adidas | foto: Lidové noviny

BRNO Dovoz čínské obuvi do Česka loni klesl o zhruba třetinu na 100 milionů párů. Podle České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) za to mohou antidumpingová celní opatření Evropské unie a přesun zákazníků ke kvalitní obuvi.

Celkový dovoz obuvi do Česka loni klesl ze 161 milionů na 115 milionů párů. Tuzemská výroba se loni snížila o desetinu na 4,5 milionu párů bot.

Dovoz obuvi z Číny se zvyšoval pravidelně několik posledních let. Zatímco v roce 2005 se do Česka přivezlo 58,6 milionu párů obuvi, o rok později to bylo 86 milionů a v roce 2008 pak rekordních 143,6 milionu.

Výroba a dovoz obuvi

  2005 2006 2007 2008  2009
výroba v ČR (v milionech párů) 5,5 5,2 5,1 4,9 4,5
dovoz do ČR (v milionech párů) 73 101 142 161 115
z toho z Číny 58 86 124 143 100
počet zaměstnanců 4.300 4.100 4.100 3.800 3.500

zdroj: ČOKA"I přes loňský pokles na odhadovaných 100 milionů ale celková spotřeba obuvi na osobu a rok v Česku vychází na osm párů. Ne všechny boty ve skladech se ale prodají, část z nich zřejmě putuje i do dalších zemí. I podle spotřebitelského koše odhadujeme průměrnou spotřebu na čtyři páry za rok," řekla Vlasta Mayerová.

Zvýšená cla na dovoz usňové obuvi z Číny a Vietnamu platí od roku 2006. Loni v prosinci EU schválila prodloužení jejich platnosti o dalších 15 měsíců. Čína na antidumpingová cla podala počátkem února stížnost u Světové obchodní organizace. Průměrná cena jednoho páru obuvi dovezeného loni z Číny do Česka byla 45 korun. Proti tomu se pár obuvi z Itálie dovážel průměrně za 534 korun.

Podle Mayerové stojí za poklesem dovozu z Číny také změny v chování spotřebitelů. "Více se orientují na značky, na kvalitu a na to, aby obuv byla pohodlná a dobře se v ní chodilo.

Spíše než syntetickou celoplastovou obuv požadují spíše boty usňové. Dalším trendem je odklon od tržnic. Lidé si tu samou obuv raději koupí v obchodě, kde mají možnost si boty pořádně vyzkoušet a mají lepší garanci," řekla Mayerová.  Pokles loni nastal také u tuzemských výrobců obuvi. "Ekonomická recese se dotkla především spíše velkých firem. Výrobu například ukončila firma Novesta. Jiné, například firma Baťa v Dolním Němčí, ji omezily. Malým firmám se naopak výrobu dařilo udržet a někdy i zvyšovat. Kvůli malému objemu výroby se to ale ve statistikách neprojevilo," dodala Mayerová.

V Česku se podle ní vyrábí především boty s vyšší přidanou hodnotou. Firmy se orientují na dětskou, zdravotní nebo ortopedickou obuv.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...