3. září 2009 14:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Celníci v Chebu zadrželi instantní nudle s vyšším obsahem hliníku

Ostré Pad Thai s krevetami a smaženými nudlemi s bazalkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostré Pad Thai s krevetami a smaženými nudlemi s bazalkou | foto: Shutterstock

CHEB Celníci v Chebu zachytili přes 17 tun instantních nudlí, které by mohly být nebezpečné pro lidské zdraví. Obsahovaly více než dvojnásobek povoleného množství hliníku, informovala o tom dnes mluvčí plzeňského celního ředitelství Jitka Blahutová. Inspektorát SZPI v Plzni následně konstatoval, že potravina je nepřijatelná pro lidskou spotřebu.

"Celkem šlo o 34.800 kusů balíčků (17.400 kg) nebezpečných instantních bezvaječných nudlí, které měly být propuštěny do volného oběhu," uvedla.

Na celní pracoviště v Chebu byla zásilka nudlí vyrobených v Číně předložena k celnímu řízení dovozcem již koncem června. Nudle v červenožlutém obalu nesou označení Quick Cooking Noodles a jedno balení má hmotnost 500 g.

"Celníci ze systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) zjistili, že by se mohlo jednat o výrobek s vysokým obsahem hliníku. Celní řízení přerušili a vzorek předali ke zkoumání Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI)," popsala mluvčí celníků.

Inspektorát SZPI v Plzni následně konstatoval, že potravina je nepřijatelná pro lidskou spotřebu. Kontrolovaný vzorek obsahoval 17,2 mg/kg hliníku oproti limitu 8,5 mg/kg, který stanovuje ministerstvo zdravotnictví.

Překročení limitu v těstovinách je považováno za zdravotní riziko.
Zásilka těstovin je dosud pod celním dohledem a bude zničena nebo vyvezena mimo území EU, dodala Blahutová.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.