12. srpna 2009 20:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena benzinu se blíží třiceti korunám

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Benzin včera zažil největší prázdninové zdražení. Litr Naturalu 95 se prodával podle společnosti CCS za průměrnou cenu 29,05 Kč a litr nafty za 26,53 Kč. Na této úrovni byly pohonné hmoty na začátku prázdnin, kdy obvykle zdražují v souvislosti s nárůstem motoristů na silnicích.

Od té doby ale cena spíše klesala. Natural se tak prodával za méně než 28 korun a litr nafty stál i méně než 25 korun. Rostoucí ceny ropy na světových trzích však promluvily i do cen pohonných hmot a vyhnaly je o korunu výše než dosud. "Růst cen jednoznačně ovlivnily ceny ropy," potvrdil pro server iHned zdražení analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Ropa zdražuje

Ceny ropy na světových trzích včera obnovily růst, k němuž jim částečně pomohla příznivá nálada na akciových trzích v Evropě a v USA. Cenám ale ve výraznějším růstu bránila pravidelná týdenní statistika o stavu zásob ropy ve Spojených státech. Analytici se domnívají, že cena ropy bude i nadále alespoň zčásti reagovat na chování akciových trhů.

Večer se barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) prodával za zhruba 70,50 USD a proti předchozímu závěru se jeho cena zvýšila asi o jeden dolar.

Ropa v předchozích čtyřech dnech vytrvale zlevňovala. Barel severomořské ropy Brent zdražil asi o 55 centů na 73 dolarů.

"Je dost jasné, že z fundamentálního hlediska vše nasvědčuje poklesu cen, ještě se ale uvidí, kdy na to ceny ropy odpovídajícím způsobem zareagují," řekl šéf výzkumu ve společnosti Tradition Energy Addison Armstrong. "Zatím však dál reagují na růst akcií v indexu S&P a na oslabování dolaru," dodal včera večer.

Statistický odbor amerického ministerstva energetiky včera uvedl, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 2,5 milionu dolarů, zatímco analytici v průměru očekávali růst pouze o 700 tisíc barelů. Zásoby produktů v kategorii destiláty se zvýšily zhruba o 800 tisíc barelů, ačkoli na trhu se čekal pokles o 200 tisíc barelů.

Zásoby benzinu během týdne klesly o milion barelů proti odhadovanému poklesu 1,3 milionu barelů.

Statistika rovněž ukázala, že poptávka po benzinu v USA proti stejnému období loni zůstává bez větších změn, i když před rokem byly ceny u čerpacích stanic proti dnešku skoro dvojnásobné. Ukazuje se tak, že hospodářská recese značně snížila poptávku, i když ceny jsou mnohem nižší.

Lidové noviny, ČTK