22. května 2009 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena benzínu vyskočila za týden o korunu

Drahá ropa žene světové ceny pohonných hmot vzhůru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drahá ropa žene světové ceny pohonných hmot vzhůru. | foto: AFP

PRAHA Ceny pohonných hmot v tuzemsku v uplynulém týdnu výrazně stouply. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil bezmála o korunu na průměrných 27,27 koruny za litr. Motorová nafta byla dražší v průměru o 54 haléřů, motoristé za litr platili 26,15 koruny. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Podle společnosti CCS ve stejném období Natural 95 podražil o 90 haléřů na průměrných 27 korun za litr a cena motorové nafty vyskočila o 50 haléřů na 25,80 koruny za litr. Ceny podle analytiků tak se zpožděním reagovaly na zvyšující se ceny ropy na světových trzích.

Díky následnému zastavení růstu cen ropy ve světě se později stabilizovaly i ceny benzinu a nafty na velkoobchodním trhu v Rotterdamu, od kterého se tuzemské ceny odvozují. Proti českým motoristům hrál kurz koruny k dolaru, tuzemská měna totiž mírně oslabila. Někteří analytici proto v průběhu tohoto týdne očekávali stagnaci cen, případně mírný růst.

Cena americké ropy již díky nadějím na hospodářské oživení výrazně stoupla z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci, až ke středečním 63 dolarům.  Stále ale zůstává hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, jehož dosáhla loni v červenci.

ČTK