15. června 2014 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena benzinu zřejmě poroste. Češi si připlatí i za tankování v cizině

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Analytici se shodují, že ceny pohonných hmot v tuzemsku o prázdninách pravděpodobně porostou. Za benzin a naftu si tak Češi asi připlatí. Důvodem je obava z možného zásahu USA v Iráku. Lidé letos v létě více zaplatí také při tankování v zahraničí. Nejvyšší ceny budou již tradičně na italských benzinových pumpách.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka by se na začátku prázdnin mohla cena benzinu z nynějších průměrných 36,28 Kč/l vyšplhat až k 37 korunám. "Kdyby se situace v Iráku rychle uklidnila, ceny by měly spadnout zpět na 36 až 36,50 korun. V opačném případě zůstanou vyšší. Nafta zřejmě zůstane o asi 30 haléřů levnější než benzin," uvedl Vlk. Současná průměrná cena nafty podle společnosti CCS, která ceny sleduje, je 35,93 Kč/l.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák vidí negativně i výhled na celý červenec a srpen. "Průměrně by cena za litr mohla vzrůst o jednu až dvě koruny v závislosti na geopolitickém vývoji na Arabském poloostrově," řekl Novák. Podle něj je současná situace rozdílná od ukrajinské krize.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zatímco politické nepokoje na Ukrajině se v posledních měsících do cen ropy promítly minimálně, tak nový potenciální konflikt na Blízkém východě, sebou přináší okamžitý a výrazný nárůst ceny černého zlata," dodal Novák. Cena ropy Brent je podle Nováka aktuálně 114 dolarů za barel, nejvíce od loňského září.

S nejistotou spojenou s hrozbou konfliktu souhlasí i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Patrně největším rizikovým faktorem mohou být z pohledu cen geopolitické faktory, které mohou ovlivnit těžbu a cenu ropy ve světě, která do této doby byla relativně stabilní," uvedl Hlinomaz.

Nejvíce Češi zaplatí v Itálii

Až na malé výjimky nebude letos výhodné natankovat ani při cestě do nejoblíbenějších turistických destinací. Může za to loňské oslabení koruny Českou národní bankou. 

Analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička upozorňuje, kde si Češi sáhnou nehlouběji do kapsy. "Češi, kteří se rozhodnou vyrazit autem na dovolenou za pohonné hmoty, nejvíce zaplatí v Itálii. Zde je aktuálně cena benzinu kvůli vysokým spotřebním daním téměř o 13 korun dražší než v České republice. Výhodné je se po cestě do Itálie stavit v daňovém ráji Livigno na severu země, kde je naopak benzin až o tři koruny levnější než v Česku.

V Chorvatsku jsou ceny o tři koruny vyšší než v České republice a řidiči si nepomohou ani po cestě. V Rakousku i v Maďarsku jsou ceny benzínu vyšší o 1,4 korun. Na Slovensku i ve Slovinsku jsou ceny vyšší o více než čtyři koruny. Výrazně vyšší než obvykle jsou i ceny v Německu," dodal Jedlička.

Lidovky.cz, ČTK