26. listopadu 2007 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena elektřiny skočí o více než 10 procent

PRAHA Před Vánocemi doručily úřady další nepříjemnou zprávu týkající se peněženek českých domácností. Za elektřinu zaplatí od ledna v průměru o 9,1 procenta více než letos. Neradostný verdikt sdělil předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Náklady stoupnou nejvíce domácnostem, které elektřinou i vytápějí. Ty si mohou příští rok připravit až několik tisícovek korun navíc.
"Protože se nepodaří rychle postavit zdroje a zvrátit bilanci mezi poptávkou a nabídkou, poroste cena i v příštích letech. Ale o kolik, to se nedá říci," řekl Fiřt.

V celkovém zdražení také není započtena nová ekologická daň,  která konečnou cenu zvýší zřejmě o další procento. Sazba daně je 28,30 koruny za megawatthodinu. Neplatí se však tehdy, vyrábí-li se elektřina z obnovitelných zdrojů.

Nejhlouběji budou muset od ledna sáhnout do kapsy domácnosti s přímotopy. Jestliže odebírají elektřinu od společnosti E.ON na jejím distribučním území zaplatí příští rok o 6100 korun, tedy o pětinu více než letos.

O něco menší nárůst bude čekat i zákazníky zbývajících distributorů. U nejběžnější spotřeby, tedy pokud domácnosti na ohřev vody a topení využívají jinou energii, vzroste cena nejméně zákazníkům společnosti ČEZ.

Jejich roční náklady se v roce 2008 zvýší o 576 korun, tedy o 5,8 procenta. Zákazníci společnosti E.ON na jihu Čech a Moravy s nejběžnější spotřebou zaplatí o 9,3 procenta a klienti Pražské energetiky o 9,55 procenta více.

Nejméně zdraží ČEZ
V průměru nejméně vzroste cena v regionech, kde elektřinu dodává právě polostátní ČEZ. Domácnosti mohou očekávat zdražení o osm procent. Ceny Pražské energetiky vzrostou o 10,2 procenta a firmy E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, o 11,1 procenta.

Konečná cena se skládá z ceny za tzv. silovou elektřinou, tedy skutečně vyrobenou elektřinu, a z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby. Kromě plateb za silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí regulátora. Podíl silové elektřiny na celkové ceně se dlouhodobě zvyšuje, nyní již vystoupal na 55 procent.

Od nového roku podraží značně i tepelná energie. U zdrojů, které vyrábějí teplo spalováním uhlí, se může cena zvýšit až o 20,7 procenta, teplárny na plyn zdraží maximálně o 16,8 procenta.

Konečná cena pro domácnost bude záležet na tom, jaký zdroj se v regionu využívá a zda se do ceny promítne nová ekologická daň v plné výši.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!