26. června 2009 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena Jacksonova alba Thriller na eBay vyletěla do nebes

Michael Jackson v klipu k písni Thriller | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson v klipu k písni Thriller | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Pár ještě nerozbalených původních vinylových alb Thriller vynese svým majitelům zisky z říše snů. Jen hodinu a půl po Jaksonově smrti vystoupila cena jednoho alba umístěného na eBay na 1200 dolarů (asi 22.500 Kč). Nabízí se ale i domény s Jacksonovým jménem, jedna za téměř deset milionů dolarů.

Nerozbalených vinylových desek alba Thriller je v aukcích několik a u všech se cena dramaticky zvyšuje. Za klasickou černou desku i se zpěvákovým podpisem činí zahajovací cena u jedné z aukcí 8999,99 USD (asi 168.500 Kč).

Thriller je nejprodávanějším popovým albem všech dob. Údaje o počtu prodaných nosičů se liší, nejčastěji se však uvádí, že od roku 1982, kdy se album objevilo na trhu, se prodalo více než 100 milionů kopií.

Kromě alb se krátce po Jacksonově smrti objevily různé upomínkové předměty, ale také internetové domény. Například za doménu InMemoryOfTheKing.com chce někdo na portálu eBay 9,999.999 dolarů, v přepočtu více než 187 milionů Kč.

V nabídce je i soubor čtyř doménových jmen SingerMichaelJackson.com, MichaelJacksonsSecrets.com, MichaelJacksonsHeart.com a TheJacko.com. Cena za všechny čtyři domény činí 46.750 dolarů (asi 875.000 Kč) a část výtěžku má získat nadace Elevate Hope, která se specializuje na alternativní metody terapie pro zneužívané a zanedbávané děti.

ČTK