28. srpna 2009 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena plynu klesá, po RWE zlevňuje i E.ON, lidé zaplatí o 4% méně

Plyn - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zákazníci společnosti E.ON ušetří. Firma od 1. října zlevní plyn pro domácnosti a maloodběratele v průměru o 4,07 procenta. Konkurenční RWE oznámila ve čtvrtek zlevnění o 2,5 procenta.

E.ON má přibližně 110.000 zákazníků především na jihu Čech. Letos E.ON snížil ceny plynu pro domácnosti v dubnu o dvě procenta a v červenci o devět procent. Důvodem slevy pro 4. čtvrtletí je především klesající kurz amerického dolaru, uvedl mluvčí firmy Vladimír Vácha.

Jaký bude vývoj ceny na počátku příštího roku, Vácha nechtěl odhadovat. Podle něj se bude o ceně rozhodovat v listopadu. Bude záležet na cenách ropy a zemního plynu, které začaly růst.

Společnosti E.ON patří bývalá Jihočeská plynárenská (JČP), která ovládá asi čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem. Zatím je koncern dvojkou na tuzemském trhu za ČEZ v elektřině a za RWE v plynu.

Český E.ON patří do německého koncernu E.ON Energie AG, který je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě. Plynem a elektřinou zásobuje asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,4 milionu odběratelů, a tím má zhruba pětinový podíl na trhu.

Kromě JČP vlastní E.ON ČR také téměř 50 procent v Jihomoravské plynárenské a více než 73 procent v Pražské plynárenské. Společně se skupinou Czech Coal provozuje ještě Teplárnu Otrokovice a Energetiku Malenovice.

Skupina RWE sníží od 1. října ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2,5 procenta. Průměrná cena od začátku roku tak klesne o více než 11 procent. Další zlevňování v příštím roce firma neočekává. RWE dodává v ČR plyn více než 2,3 milionu konečných zákazníků.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…