5. září 2007 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena pšenice roste, zdražování nekončí

Pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečivo - ilustrační foto. | foto: David PortLidové noviny

CHICAGO Cena pšenice ve světě roste, zdolala další rekordy a podle analytiků se bude ještě zvyšovat. Důvodem je vysoká poptávka a nízké světové zásoby. Před zdražením varuje i česká Agrární komora, podle ní by se mohly ceny pečiva zvednout až o 25 procent.

V Evropě se nejvíce pšenice pěstuje na Ukrajině, Rusku nebo ve Francii, v poslední době se ale objevují spekulace, že Rusko možná sáhne k omezení vývozu. To by situaci na trhu ještě vyostřilo, tvrdí analytici. Pšenice je ale na vzestupu už od dubna.

Nižší úroda ve světě a vysoká poptávka po pšenici způsobily, že zásoby této komodity jsou nyní ve světě nejnižší za 26 let. "Myslím, že cena se v prosinci zvýší o další dolar, možná o dva. Nevidím žádné známky, že by takto vysoké ceny vedly k poklesu poptávky," řekl viceprezident investiční společnosti MF Global Research Rich Feltes. Vedle toho se však objevují obavy, že se může snížit pěstitelský potenciál jižní polokoule.


Prezident Agrární komory Jan Veleba v České televizi uvedl, že cena pečiva se od nového roku zvýší až o 25 procent. Může za to mimo jiné vysoká poptávka po této komoditě a nízké světové zásoby.
Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?