24. července 2007 7:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena ropy je blízko rekordu

Ropná rafinerie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie. | foto: SERGEI GRITS ČTK

PRAHA  Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se obává možného dopadu nynějších velmi vysokých cen ropy na světovou ekonomiku.

Včera to v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl prezident organizace a ministr energetiky Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajn Hamilí (na snímku). Ten současně dodal, že OPEC je připraven těžit více ropy, aby tuto situaci zvrátil. Zatím ale neuvedl, zda k této situaci reálně dojde a kdy by to mohlo být.

„Jsme znepokojeni vysokými cenami ropy, protože nechceme prožít hospodářskou recesi,“ uvedl Hamilí. Podle něj ale díky tomu, že mimořádné ceny ropy trvají zatím pouze krátce, globální ekonomika i v letošním roce zaznamená růst. Za vysokou cenou ropy podle OPEC stojí především neklid na Blízkém východě, mimo jiné i spor Íránu se Spojenými státy o jaderný program Teheránu.

Cena severomořské ropy Brent se minulý týden dostala na hranici 78,40 dolaru za barel, což je těsně pod rekordní hodnotou 78,65 dolaru z loňského srpna.
 Podle OPEC je „přiměřená cena“ mezi 60 a 65 dolary za barel. Podle státní kuvajtské ropné společnosti KOC by se takováto cena vyplatila zákazníkům i ropným producentům. Zvýšila by poptávku po ropě a tím by se zhodnotily zisky investorů do těžařského a zpracovatelského odvětví.

Vysoké ceny ropy se obvykle bezprostředně promítají také do ceny pohonných hmot. Průměrná cena benzinu Natural 95 činila v České republice 30,67 koruny za litr. Ještě na konci února přitom cena benzinu jen lehce překračovala hranici 26 korun. O mnoho lépe na tom nejsou ani řidiči s dieselovými automobily. Cena nafty se totiž blíží 28 korunám a 50 haléřům.

Celý článek o dopadu růstu cen ropy na světovou
ekonomiku si přečtěte v úterním vydání deníku