4. ledna 2007 16:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena ropy padá, je nejlevnější od konce roku 2005

Benzin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Londýn Ceny ropy dnes pod tlakem teplého počasí na severovýchodě USA prohloubily středeční těžké ztráty a sestoupily pod hranici 57 dolarů za barel. Severomořská ropa Brent se po poklesu o dolar a půl dostala až na 56,48 dolaru, nejníže od konce roku 2005.

Pod 57 dolarů se dostala i americká lehká ropa, jejíž cena klesla rovněž o dolar a půl na 56,86 USD za barel. Pro americkou to však minimum nebylo, protože její cena loni v listopadu z technických příčin dočasně klesla pod 55 dolarů.

Proti konci loňského roku již ropa z úrovně 61 dolarů ztratila asi sedm procent. Ve středu se propadla o 4,5 procenta, což byl nejprudší pokles od konce loňského dubna. Ropu od konce minulého roku žene dolů teplé počasí na severovýchodě USA kde se spotřebovává nejvíce topného oleje na světě. Předpovědi počasí na nejbližší období nenaznačují, že by se v tomto regionu mělo ochladit.

Předpokládá se tak, že poptávka po topném oleji bude tento týden proti průměru až o 33 procent nižší. Analytici předpovídají, že nízká poptávka po topném oleji bude znamenat růst zásob ropných produktů. U destilátů, kam patří nafta a topný olej, se od dnešní zprávy o vývoji za minulý týden očekává růst zásob o 900.000 barelů. U zásob benzinu se čeká růst o 1,5 milionu barelů, zatímco u zásob ropy se počítá s úbytkem o 800.000 barelů.


Ceny ropy tlačí dolů i odliv investorů z celého trhu komodit. Výrazné ztráty zaznamenává především měď, která od počátku týdne spadla o deset procent a je nejlevnější od loňského dubna.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz