22. srpna 2007 21:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena ropy prudce klesla, zásoby v USA rostou

Benzinka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

NEW YORK Cena ropy na světových trzích dnes prudce klesla, příznivý vývoj ovlivnily velké zásoby surovin v amerických skladech. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate zlevnil asi o jedno procento na 68,90 USD.

Odbor amerického ministerstva energetiky v pravidelné týdenní zprávě uvedl, že ve skladech minulý týden přibylo 1,9 milionu barelů ropy, takže jich tam je teď asi 337,1 milionu. Na trhu se přitom očekávalo, že zásoby o 2,8 milionu barelů klesly.

Ropa před zveřejněním zprávy zdražovala kvůli nejistotě, zda hurikán Dean při průchodu Mexickým zálivem nepoškodil zařízení na těžbu ropy. Cena se proto držela blízko 70 dolarům, i když měla snahu klesat kvůli propadům na finančních trzích a spekulacím, zda výprodej akcií může snížit poptávku a zhoršit zdraví globální ekonomiky.

Spolu s cenami ropy klesaly i ceny benzinu, který ale zlevnil jen velmi nepatrně na 1,86 USD za galon (asi 3,8 litru). Zásoby benzinu přitom minulý týden klesly o 5,7 milionu na 196,2 milionu barelů, ačkoliv na trhu se čekal pokles jen o 900.000 barelů. Zlevnil i topný olej, protože zásoby ve skladech vzrostly nad úroveň očekávání.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz