24. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena za soukromý důchod: spočtěte si poplatek

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Kabinet Petra Nečase dokončil poslední detaily penzijní reformy.S každou novou podrobností přibývá kritiků, kteří kabinet od snahy dát lidem šanci přesměrovat si část povinných odvodů na soukromý účet odrazují.

Lidé už si teď mohou spočítat, na kolik je soukromá penze přijde. Poplatky za správu peněz v soukromých fondech se budou pohybovat od 0,3 do 0,6 procenta z uložené částky. Čím rizikovější fond, tím vyšší poplatek.

O penzijní reformě čtěte také:

Nejlevnější bude konzervativní investice do českých státních

Návrh vlády:

Vláda navrhuje, aby si lidé mohli převést na soukromý účet tři procenta z povinných odvodů sociálního pojištění, pokud k nim ze svého přidají další dvě procenta navíc.

dluhopisů. Kromě tohoto poplatku musí klient penzijnímu fondu zaplatit ještě desetinu z částky, o které jeho úspory zhodnotí. Detaily poprvé představil ministr financí Miroslav Kalousek v rádiu Impuls.

Člověk s průměrným platem 24 tisíc korun měsíčně tak za rok na soukromý účet uloží 14 400 korun. Pokud se rozhodne pro nejbezpečnější a nejlevnější fond, přijde ho první poplatek na 43 korun.

Dalších 67 korun pak zaplatí ze zhodnocení svých peněz. Tento výpočet vychází z průměrného výnosu českých státních dluhopisů za posledních deset let, který dosáhl 4,6 procenta ročně. S uloženou i zhodnocenou částkou poplatek narůstá a po desítkách let spoření přijde na tisíce korun.

zlmLenka Zlámalová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!