Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Cena za TV reklamu vzroste

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Celoplošné televize už představily mediálním agenturám svou obchodní politiku v příštím roce a tento týden začínají probíhat konkrétní jednání týkající se konkrétních klientů. Lze potvrdit, že reklama v televizi podraží. To však není jediná změna. Nova potvrdila zájem o mladší diváky.

Televize Nova změnila svou hlavní cílovou skupinu, na kterou bude prodávat reklamu, z lidí starších patnácti let na lidi mezi 15 a 54 roky. Nejstarší generaci pominula. „Nova chce cílit na mladší a aktivnější diváky. Právě v této změně prodeje se skrývá osmi až desetiprocentní navýšení ceny. Navíc lze předpokládat, že stejnou cílovou skupinu převezmou v budoucnu coby klíčovou také ostatní celoplošné televize. Zatím se tak ale nestalo, Česká televize má svůj pásmový ceník a Prima dál cílí takzvaně na 15 +, tedy na dospělé včetně seniorů,“ říká Milan Kalouš, zástupce ředitele mediální agentury Initiative Media.

Televizní reklamní čas však podraží i z dalších důvodů. Podle Kalouše například Nova ohlásila mediálním agenturám až desetiprocentní zdražení pro měsíce, v nichž se v televizi nejvíce inzeruje (duben, květen, říjen a listopad). Levnější bude oproti tomu reklama v měsících tradičního zimního a letního reklamního útlumu, tedy v lednu a v únoru, a dále v červenci a v srpnu. V těchto měsících počítá Nova až s dvacetiprocentními slevami. I tak ale ceny na Nově vzrostou podle Kalouše v důsledku výše uvedených kroků průměrně až o 15 procent proti letošnímu roku. Zdražení zřejmě nejvíc zasáhne nejsilnější televizní inzerenty, kteří si nemohou dovolit hlavní reklamní sezonu na Nově pominout.

Zdražuje i Prima
Další komerční celoplošná televize, Prima, avizovala podle zástupců mediálních agentur až pětadvacetiprocentní navýšení cen proti letošnímu roku, protože má velký problém s vyprodaností svých reklamních časů. Právě kvůli vyprodanosti se také ještě výrazněji než Nova snaží přilákat inzerenty do reklamně slabších měsíců, kde počítá se čtvrtinovými slevami. V inzertně silném období naopak hodlá zavést podle informací LN pětadvacetiprocentní přirážky. I tak ale zůstává levnější než Nova.

Nova navíc rozšířila po vzoru Primy svůj hlavní vysílací čas, v němž je reklama nejdražší, na dobu od 18 do 23 hodin. Prima k tomuto kroku přistoupila už při ohlášení obchodních podmínek na tento rok.

Zadavatelé se bojí růstu cen
Velcí zadavatelé a reklamní agentury se růstu cen za televizní reklamu obávají. Podle analýzy Asociace komunikačních agentur, poskytnuté ČTK, totiž může cena na Nově vystoupat dokonce až o 30 procent. O plánu zdražit reklamu na Nově o dvouciferné číslo, tedy o minimálně deset procent, hovořil také Adrian Sarbu, ředitel CME pro ČR, Slovensko a Rumunsko, na zářijovém setkání CME s investory v New Yorku. CME je provozovatelem Novy na českém trhu.

„S ohledem na aktuálně dostupné informace a situaci na televizním trhu lze očekávat, že nárůst cen televizní reklamy se v roce 2007 bude pohybovat na úrovni 25 až 30 procent,“ uvedl pro ČTK ředitel Českého sdružení pro značkové výrobky (ČSZV) Jan Levora. Inflace se tak podle něj z pohledu zadavatelů televizní reklamy stane skutečně závažným problémem.

„Je to tím, že se nepodařilo nastartovat digitalizaci a Česká televize přijde o půl procenta času pro reklamu,“ řekl ČTK ředitel společnosti ARAS, servisní organizace Asociace komunikačních agentur (AKA) Ludvík Jubánek. Připomněl, že Nova hodlá výrazně zdražit reklamu již podruhé po sobě, naposledy se dostala do sporů se zadavateli letos na jaře. Smlouvami Novy s inzerenty se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V lednu přijde změna
Od ledna příštího roku čeká televizní reklamní trh změna. Zákonem vymezený čas pro reklamu ve vysílání ČT se od 1. ledna sníží na polovinu, tedy na půl procenta celého vysílacího času. ČT loni z reklamy získala zhruba miliardu korun. Zároveň se zřejmě odloží start nových digitálních stanic kvůli sporům o zrušení udělení jejich licencí soudem na počátku září. Na trhu s TV reklamou tak podle zadavatelů vznikne „duopol“ Novy a Primy. ČSZV i AKA proto nedávno vyzvaly politiky, aby přehodnotili rozhodnutí omezit reklamu na ČT do doby, než začnou na trhu působit nové digitální televize.

Zástupci televizí Nova i Prima se LN k výše uvedenému zatím nevyjádřili. „Bohužel vám teď nemůžeme odpovědi poskytnout. Velmi rádi odpovíme v nejbližších týdnech,“ sdělila LN Barbora Kuklová z Primy. Generální ředitel Novy Petr Dvořák nakonec včera pro ČTK uvedl, že ceny na Nově vzrostou jen o zmíněných 15, a nikoli o 30 procent. Dvořák také odmítl možný vznik duopolu - prý je stále možná dohoda hráčů na digitálním trhu tak, aby nové digitální televize odstartovaly již příští rok.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...