29. prosince 2013 16:59, aktualizováno  20:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdo investoval do zlata, prodělal. Letos poprvé za 13 let

Zlaté cihly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlaté cihly | foto: ČTK

LONDÝN Zlato v uplynulých více než deseti letech přinášelo investorům každoročně zisky. Od začátku letošního roku se ale jeho cena snížila více než o čtvrtinu, a je tak na cestě k prvnímu celoročnímu poklesu za 13 let.

Investoři do žlutého kovu navíc nemohou doufat v brzký návrat dřívějšího prudkého růstu ceny, píše server listu The Financial Times. Od roku 2001 do konce roku 2012 se cena zlata podle listu více než zešestinásobila na 1670 dolarů (přes 33 000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Nyní se ale pohybuje pouze kolem 1200 dolarů.

Poptávku po zlatě, které se obvykle považuje za bezpečnou investici v období hospodářské a politické nejistoty, v současnosti podkopává řada faktorů. Patří mezi ně nízká inflace, zlepšující se stav světové ekonomiky a stoupající ceny akcií. Cenu zlata tlačí dolů rovněž rozhodnutí americké centrální banky (Fed) začít omezovat opatření na podporu ekonomiky Spojených států.

Analytik Philip Klapwijk ze společnosti Precious Metals Insights předpověděl, že průměrná cena zlata se v příštím roce bude pohybovat kolem 1170 dolarů za troyskou unci. "Budou pokračovat prodeje. Ale nemyslím si, že v tak velkém rozsahu jako letos," dodal.

Cena zlata by se mohla propadnout i pod 1000 dolarům, tvrdí obchodníci

Někteří obchodníci předpokládají, že cena zlata by se napřesrok mohla dočasně propadnout pod 1000 dolarů za troyskou unci. "Prodeje pokračují a někteří lidé se ptají, zda se dostaneme k 700 nebo 600 dolarů. To je ale příliš dramatické. Stále je tu dost lidí, kteří se budou domnívat, že potřebují trochu zlata jako pojistku," řekl listu The Financial Times jeden z obchodníků.

Banka UBS předpokládá, že cena zlata se v příštích několika letech bude pohybovat na současných úrovních nebo pod nimi. Odhaduje, že na konci roku 2017 bude cena činit 1210 dolarů za troyskou unci. "Není pravděpodobné, že by zlato získalo zpět svou dřívější atraktivitu," uvedla banka ve své zprávě.

ČTK, Lidovky.cz