Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB po 9 letech zvýšila úroky, koruna sílí. Co to znamená pro vaše peníze?

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

PRAHA Poprvé od roku 2012 změnila Česká národní banka úrokovou sazbu - zvýšila ji na 0,25 procenta. Tento čtvrteční krok se může přímo dotknout lidí, kteří si půjčují peníze nebo cestují do zahraničí. Kurz koruny na změnu ihned zareagoval, česká měna posílila na nejsilnější pozice od roku 2013.

Bankovní rada ČNB po dlouhých téměř deseti letech zvýšila základní sazbu, od níž se dále odvíjí úročení komerčních úvěrů. Ze stávajících 0,05 procenta na 0,25 procenta. Podle analytiků to znamená konec éry levných peněz.

Strach běžných lidí však není na místě. Úročení spotřebitelských půjček nebo hypoték bude velmi pozvolné a zřejmě nijak dramatické.

Naposledy bankovní rada sazby zvýšila v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Od té doby ČNB sazby snižovala. Přečtěte si, kterých oblastí se toto opatření může dotknout.

1. Hypotéky

Růst sazeb u hypoték, daný trhem, je zatím velmi pozvolný. Zvýšení sazeb jej ale může urychlit. Analytici však očekávají, že zdražování půjček na bydlení bude pozvolné, protože ho formuje konkurenční tlak.

2. Spořicí účty

Velmi nízké úročení na klasických spořicích účtech by se mohlo odlepit od téměř nulových čísel. Otázkou samozřejmě je, jak zareagují banky.

Růst bude zřejmě jen malý a velmi pozvolný. Podle všeho bude i nadále platit, že inflace sebere lidem více peněz, než jim přinesou úroky ze spořicího účtu.

Vývoj úrokových sazeb ČNB

3. Spotřebitelské úvěry

Prodražit se můžou půjčky na novou ledničku nebo auto. Úvěrové společnosti nyní budou řešit, jak se k věci postaví: zda do svých úroků vyšší sazbu propíšou nebo obětují část příjmů v boji proti konkurenci.

U spotřebitelských úvěrů lze očekávat ještě silnější vliv trhu. Citelné zdražení tak podle všeho nebude na pořadu dne.

4. Silnější koruna

Jedním z efektů na trhu je také posílení české měny. Silná koruna je pochopitelně zajímavá pro lidi, kteří cestují do zahraničí a můžou si toho za své peníze více koupit. Méně výhodné je posílení kurzu bylo pro firmy, které obchodují v eurech.

Koruna už krátce po oznámení změny posílila pod hranici 26 Kč/EUR. Zhruba deset minut po 13:00 už byla česká měna na 25,90 Kč/EUR, což je nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy ČNB zahájila kurzové intervence s cílem korunu oslabit. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, banka zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Analytici reakci koruny na toto rozhodnutí ČNB očekávali. „Pokud sazby ČNB zůstanou u nuly, koruna může lehce ztrácet. Naopak zvýšení úrokových sazeb by se odrazilo ve výraznějším posílení koruny,“ sdělil ČTK ve středu Jiří Cihlář z Next Finance.

S pomocí intervencí udržovala Česká národní banka od roku 2013 kurz koruny k euru nad 27 Kč/EUR kvůli hrozící deflaci. Na začátku letošního dubna centrální banka intervence ukončila, a od té doby postupně koruna vůči euru i dolaru posiluje.

Grafika
Česká národní banka v číslech

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...