19. září 2008 8:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Centrální banky mají lék na krizi

Globální finanční krize ještě nedorazila ke dnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Globální finanční krize ještě nedorazila ke dnu. | foto: AFP

PRAHA / NEW YORK Zásah proti celosvětové finanční krizi právě začal: centrální banky největších ekonomik světa spojí své síly a společně budou bojovat proti globální krizi. Dohodly se na vytvoření společného fondu.

Evropská centrální banka, centrální banky Velké Británie, Kanady, Japonska a Švýcarska společně s centrální bankou Spojených států (Fed) pomohou uklidnit napětí na světových trzích částkou 180 miliard dolarů (téměř tři biliony korun). Například britská centrální banka už včera poskytla první úvěr ve výší 40 miliard dolarů.

„Domnívám se, že je to pro trhy pozitivní zpráva, protože to ukazuje, že centrální banky po celém světějsou připraveny spolupracovat, aby zabránily šíření úvěrových problémů," řekl analytik Koiči Hadži ze společnosti NLI Research Institute a dodal: „Zároveň to však ukazuje, jak závažným se tento problém stal."

Od začátku týdne, kdy zkrachovala jedna z největších investičních bank světa Lehman Brothers, se hovoří o největší celosvětové finanční krizi od černého pátku roku 1929.

„Částka 180 miliard dolarů na pomoc kapitálovým trhům je astronomickou sumou. Na druhé straně ani tato finanční injekce nemusí vyřešit nynější krizi. Klíčovou otázkou totiž zůstává, kdy se na trhy vrátí důvěra investorů," řekl Michal Brožka, analytik z Raiffeisenbank. A to se zatím nestalo: burzy sále padají, pražská burza musela na chvíli dokonce pozastavit obchodování s některými akciemi.

Pavla Francová, Radek Šalanda, Martina Roupcová