Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Cenu akcií ovlivňuje i Měsíc

Ekonomika

  11:18
PRAHA - Snaha pochopit zákonitosti trhu s cennými papíry vede některé ekonomy ke zkoumání oblastí, nad nimiž by zastánci přísně racionálních motivací museli jen nevěřícně kroutit hlavou.

Burza (ilustrační foto) foto: Reprofoto

V listopadovém čísle časopisu Harvard Business Review upozornila Lisa Burrellová na seriózní studii o vlivu postavení Měsíce na výnosy kapitálových trhů. Ekonomové Ilia D. Dichev z michiganské univerzity a Troy D. Janes z Newyorské státní univerzity v Buffalu prozkoumali obrovské množství dat z největších světových burz a došli k závěru, že v období kolem úplňku jsou výnosy z akcií nižší než v době novoluní.

Dichev a Janes shromáždili data o obchodech, které se v posledních třiceti letech uzavřely na čtyřiadvaceti burzách. U amerických burz byla data dokonce až sto let stará. Z analýzy vyšlo najevo, že v době novoluní (týden před a týden po) jsou průměrné výnosy z cenných papírů až o deset procent vyšší než v době kolem úplňku.

Celý lunární cyklus trvá zhruba třicet dní a nekryje s křesťanským kalendářem. Měsíc je v úplňku či v novu pokaždé v jiný kalendářní den, takže lze vyloučit, že by případný vliv lunárního cyklu byl ve skutečnosti výsledkem jiného sezonního jevu daného kalendářem.

„Rozhodli jsme se zkoumat vliv lunárního cyklu na výnosy akcií ze dvou důvodů. Jednak proto, že podle aktuálních průzkumů zhruba polovina populace věří, že zvláštní chování lidí kulminuje kolem úplňku. Pokud takové chování existuje, lze předpokládat, že ovlivňuje investory i výslednou cenu a výnosy akcií,“ píší Dichev a Janes v předmluvě ke své studii. Druhým důvodem ke zkoumání měsíčního cyklu je podle ekonomů to, že nové studie ukazují, jak významný vliv na pohyby kapitálových trhů může mít například nálada ovlivněná množstvím slunečního záření.

Jiné studie už dříve ukázaly například existenci takzvaného pondělního efektu, což je jev, při němž na kapitálovém trhu počátkem týdne pokračuje páteční trend ze závěru obchodování. Dichev a Janes upozorňují, že z jejich analýzy zřejmě nebude možné odvodit žádnou užitečnou investiční strategii. Dodávají však, že zkoumání je dalším střípkem do mozaiky moderní ekonomické vědy, která se zaměřuje na vztahy mezi chováním lidské psychiky a pohybem trhů. K podobným závěrům jako Dichev a Janes došli i autoři další studie, která se zabývá vztahem lunárního cyklu a výnosů z trhů. Kathy Yuan, Lu Zheng a Quiaquia Zhu z Michiganské univerzity prozkoumali data z burz osmačtyřiceti zemí a došli k závěru, že pohyby v cenách akcií kromě racionálních úvah ovlivňuje také nálada investorů.

Oba týmy navazují na práci amerického ekonoma Davida Hirshleifera, který ve svém výzkumu spojuje ekonomickou vědu a psychologii, a mimo jiné zkoumal právě vztah mezi množstvím slunečního záření a náladou investorů.

Jakým způsobem Měsíc ovlivňuje lidskou náladu ze studií nevyplývá. To je úkol, který budou muset vyřešit neurologové ve spolupráci s psychiatry.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.