21. ledna 2011 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny benzínu a nafty jdou dolů, cena ropy je však vyžene zpět

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu kromě plynu LPG opět klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 byl v pondělí levnější než před týdnem o 14 haléřů, jeho cena čila průměrných 33,35 koruny za litr. Motorová nafta zlevnila o devět haléřů na průměrných 32,53 koruny za litr. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu.

Benzin Special 91 zlevnil na průměrných 32,83 Kč za litr, byl tak o 14 haléřů levnější než před týdnem. Cena plynu LPG se naopak zvýšila o 21 haléřů na průměrných 17,11 koruny za litr.

Ceny pohonných hmot pravidelně sleduje i společnost CCS. Podle jejích pondělních údajů Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil o tři haléře na 33,16 koruny za litr. Cena nafty klesla o čtyři haléře na 32,39 Kč/l.

Očekávejte zdražení, ceny už rostou na burze

"Dočkali jsme se poklesu distribučních marží, díky čemuž se ceny u čerpacích stanic nezvýšily. Ve prospěch motoristů hraje posilující koruna," uvedl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. V příštích dnech očekává Čermák zdražení, neboť cena ropy zvýšila ceny benzinu a nafty na burze v Rotterdamu.

Analytik Jan Lener ze společnosti Broker Consulting naproti tomu v důsledku posilování koruny očekává další mírné zlevňování. "V souladu s naším očekáváním se ceny benzinu a nafty snižují. Při tankování však stále lidé musejí sahat mnohem hlouběji do kapsy než na podzim," dodal Lener.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.