18. dubna 2011 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny benzínu i nafty letí dál prudce vzhůru

Podvody přibývají: špatný benzin je na každé desáté pumpě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvody přibývají: špatný benzin je na každé desáté pumpě. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot v minulém týdnu pokračovaly ve výrazném zdražování. Benzin Natural 95 stoupl na 35,06 koruny za litr a za týden do pátku zdražil o 32 haléřů. Cena nafty vzrostla o 34 haléřů na 34,54 Kč/l.

Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Pohonné hmoty rostou sice i v sousedních zemích, ale kromě Německa jsou všude levnější než v ČR. Vysoké ceny benzinu a nafty přesto podle ČTK oslovených odborníků neomezí osobní dopravu, naopak s teplejším počasím očekávají její růst bez ohledu na ceny pohonných hmot.

Dražší je jen Německo

Benzin a nafta zdražovaly také v dalších evropských státech. V zemích sousedících s ČR ale s výjimkou Německa řidiči dlouhodobě tankují za průměrně nižší ceny. Například v Polsku stojí litr Naturalu 95 v přepočtu 30,65 koruny, nafta stojí 30,22 Kč/l. Na Slovensku tankují motoristé benzin v průměru za 33,43 Kč/l a naftu za 30,53 Kč/l.

V Rakousku činí průměrná cena benzinu 34,13 Kč/l a nafta stojí 33,65 Kč/l. V sousedních zemích jsou nižší ceny pohonných hmot od loňského roku, kdy v ČR vzrostla spotřební daň (u nafty o korunu na 10,95 Kč za litr a nejprodávanějšího benzinu Natural 95 o 1,89 koruny na 12,84 Kč za litr).

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v minulém týdnu reagovaly na růst cen ropy na světových trzích. Ještě většímu zdražování ale brání silný kurz koruny vůči dolaru.

"V průběhu tohoto týdne bychom již neměli být svědky žádného dramatického růstu cen. Dočkáme se stagnace či mírného zdražení, přičemž tlak na růst cen bude pravděpodobně větší v případě benzinu," míní Čermák.

Koncem minulého týdne se ceny ropy na světových trzích vydaly citelně vzhůru. K růstu jim pomohla pozitivní nálada mezi americkými spotřebiteli a další data, která dopadla lépe, než trh očekával. Cena se zvyšovala i v reakci na zprávu o pokračujícím silném růstu čínské ekonomiky, protože Čína už patří k nejvýznamnějším spotřebitelům pohonných hmot. Barel severomořské ropy Brent se v pátek večer prodával za zhruba 123,50 USD a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) stoupla na 109,50 USD.

Nejdražší je jižní Morava
Průměrná cena benzinu Natural 95 nyní přerostla hranici 35 korun za litr již v devíti krajích ČR. Nejdražší byl v pátek benzin v Jihomoravském kraji. Jeho cena zde během minulého týdne vzrostla o 11 haléřů na 35,57 Kč/l. Následovala Praha, kde průměrná cena vzrostla o 39 haléřů na 35,51 Kč/l. V Moravskoslezském kraji stál litr benzinu 35,21 Kč.

Nejlevnější benzin byl v Libereckém kraji, kde stál 34,54 Kč/l. Následoval Jihočeský kraj s cenou 34,69 Kč/l. V Ústeckém kraji platili řidiči 34,78 Kč/l.

Nafta byla nejdražší stejně jako benzin v Jihomoravském kraji. Litr zde stál průměrně 35,01 Kč. Následovala Praha s cenou 34,95 Kč/l. Na Vysočině stál litr dieselu 34,77 Kč.

Nejlevnější nafta byla v pátek za 34,17 Kč/l v Libereckém kraji. V Jihočeském kraji platili motoristé 34,31 Kč/l.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!