23. února 2012 14:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin láme nové rekordy. Nikdy nebyl dražší

Ceny benzínu a nafty rostou a rostou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny benzínu a nafty rostou a rostou. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot prodávaných u tuzemských čerpacích stanic šplhají na nová maxima. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se podle údajů společnosti CCS ve středu prodával v průměru za 36,16 koruny oproti nedělní ceně 35,96 Kč/l. V historii ČR nebyl nikdy dražší.

Ceny nafty vzrostly z průměrných nedělních 36,49 Kč na aktuálních 36,63 Kč/l. Od začátku letošního roku litr Naturalu 95 zdražil o 1,36 Kč a motorové nafty o 1,13 koruny.

ČTĚTE TAKÉ:

Například v Praze ale byly benzin i nafta ještě dražší. Podle údajů společnosti CCS benzin u pražských pump stál ve středu v průměru 36,61 Kč za litr a nafta dokonce 37,21 Kč/l.

Růst cen pohonných hmot se odvíjí od cen ropy, které rostou v souvislosti s politickým napětím a ekonomickým vývojem ve světě.

Cena severomořské ropy Brent denominovaná v eurech se dnes krátce po poledni vyšplhala na rekordních 93,60 eura (asi 2356 Kč) za barel (asi 159 litrů). Vzhůru ji tlačí hlavně obavy z narušení zásobování kvůli eskalaci sporu mezi Íránem a západními zeměmi. Vyšší cena Brentu, který je klíčový pro evropský trh, by podle agentury Reuters mohla vést k dalšímu snížení poptávky.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz