25. srpna 2008 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny bytů přestávají růst

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA „Kam až porostou ceny bytů v Česku?“ ptají se už několik let odborníci i zájemci o nákup nemovitostí. Zejména v posledních dvou letech ceny bydlení v Česku rostly rekordním tempem.

Například byty, které stály před dvěma lety 2,5 milionu korun, jsou dnes běžně k mání za více než tři miliony. A to se týká i starších bytů v panelových domech. Podle Českého statistického úřadu se cena bytů ještě v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila v průměru o 5,6 procenta. V Praze se dnes prodávají byty v průměru za 55 tisíc korun za metr čtvereční. Odborníci už ale pozorují první známky ochlazení.

 „Ceny většiny bytů v Praze už nerostou, a to se týká jak starších nemovitostí, tak i novostaveb. Hlavní příčinou stagnace je převis nabídky nemovitostí,“ řekl Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří.

Zastavení růstu cen nemovitostí se ale zdaleka netýká jen hlavního města, ale postihuje i další města republiky. Největší problémy s prodejem bytů mají nyní lidé, jejichž nemovitosti se nacházejí v méně atraktivních lokalitách se špatnou dopravní dostupností. Pokud je chtějí prodat, měli by se snažit tak učinit co nejrychleji. Přesně opačně by se podle odborníků měli chovat lidé, kteří chtějí byty koupit. Pro ně mají realitní experti jednoduchou radu – nespěchat a s nákupem bytu či domu vyčkat. Rozhodně neprodělají. Na nasycování trhu s novým bydlením ukazují i výsledky hypotečních bank. Původně se letos očekával další růst celkového objemu nově poskytnutých hypoték proti loňsku, skutečnost ale bude při pokračování dosavadního vývoje úplně jiná. „Letos lze na celkovém trhu očekávat minimálně desetiprocentní propad objemu nově poskytnutých hypoték,“ uvedl Jan Sadil, ředitel Hypoteční banky.

 Pokles zájmu lidí o nové hypotéky dokládají i statistiky ministerstva pro místní rozvoj. Za letošní první pololetí čerpaly domácnosti hypoteční úvěry za 59,5 miliardy korun. V loňském roce, který byl v historii hypoték rekordní, lidé přitom v prvním půlroce získali hypoteční úvěry za 74,5 miliardy korun. A to znamená více než dvacetiprocentní propad.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?