Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny bytů prudce rostou

Byty - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byty - ilustrační foto | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Praha Kvůli rostoucí poptávce stouply ceny bytů v některých oblastech za posledního půl roku až o deset procent. Jednou z hlavních příčin vysokého zájmu o byty jsou obavy z plánovaného zvýšení daně u stavebních prací z pěti na 19 procent. Podle názoru odborníků se však vyšší daň nejspíše výrazněji neprojeví a růst cen tak neodpovídá realitě na trhu.

„Developerský a stavební trh v Česku je natolik rozvinutý a konkurenční, že pro firmy by neměl být problém část daně převzít na sebe,“ řekl Jan Vízner z Adon Reality. Ani případný 14procentní růst daně by se tak zřejmě do konečných cen plně nepromítl. „Představa, že by se zvýšení DPH přeneslo v celé míře na zákazníka, je na základě stavu nabídky a poptávky nereálná,“ uvedl Ivo Slavický, ředitel realitní kanceláře bydlíte.cz.

Současná situace je podle realitních makléřů podobná období před vstupem Česka do Evropské unie. Strach ze zdražení tehdy také výrazně zvýšil poptávku, a tedy i ceny nemovitostí. Obavy se nakonec nenaplnily a ceny šly opět dolů. Zvýšení daně od roku 2008 požaduje Evropská unie, zatím ale není vůbec jasné, jak bude výsledné zdanění vlastně vypadat. Čeští vyjednavači se totiž snaží dohodnout výjimku pro byty do 90 metrů čtverečních, která by pokryla velkou část bytů. Ve hře také stále zůstává možnost schválení rovné daně, jejíž výše by celou situaci opět změnila.

V některých městech se ceny bytů i přes nejasnou situaci zvýšily už téměř o deset procent. Kromě lukrativních míst v Praze se zdražení týká například Ostravy, Liberce nebo Ústí nad Labem. Významnou roli ale sehraje deregulace nájemného, která může ceny bytů naopak snížit. „Dá se předpokládat, že dojde k uvolnění části bytů, což povede k převisu nabídky nad poptávkou,“ řekla Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací. Z bytů s regulovaným nájemným se podle ní po přiblížení cen k tržním nájmům odstěhuje především střední vrstva.
Očekává se také přesun chudších obyvatel z atraktivních oblastí, kde bude nájemné růst rychleji. „Čím dříve se uvolní regulované nájemné, tím dříve se na trh dostanou další byty a potom budou stavebníci nuceni zvýšení sazby DPH přenést do svých zisků,“ řekl Slavický. Vyšší ceny bytů kromě obav z budoucnosti podporuje i snadná dostupnost hypoték a nízké úrokové sazby. „Ze zkušenosti můžeme říci, že pokud zákazník kupuje na hypotéku, je často ochoten přistoupit i na vyšší cenu,“ potvrdil Vízner.

Nadále však platí, že nákup nemovitostí je u nás považován za bezpečnou a jistou cestu k tvorbě zisků. Na rozdíl od většiny vyspělých světových ekonomik, které už prožily poklesy či dokonce pády cen nemovitostí, Česká republika po dobu své existence žádný výrazný propad nezažila.
,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!