18. března 2009 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny bytů spadnou o pětinu dolů

Studie očekává, že se letos sníží poptávka po nových rezidenčních nemovitostech až o 45 procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studie očekává, že se letos sníží poptávka po nových rezidenčních nemovitostech až o 45 procent. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ceny bytů v Česku podle aktuální studie letos klesnou na úroveň roku 2006. Staré byty v zástavbě by proti roku 2008 měly zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o pět až 15 procent. Rozsáhlou studii dnes představily společnosti Deloitte a Hyposervis.

Studie očekává, že se letos sníží poptávka po nových rezidenčních nemovitostech až o 45 procent. V budoucnosti by se pak byty měly stále více rozlišovat do tříd v závislosti na jejich standardech, lokalitě a občanské a dopravní vybavenosti.

Hlavním důvodem současného poklesu českého trhu s nemovitostmi pro bydlení a hypotečního trhu přitom není globální ekonomická krize. V posledních 12 měsíců se totiž projevuje především vyrovnání nepřirozeného růstu obou trhů v roce 2007, souvisejícího se zvýšením DPH na bytové stavby, uvedla Diana Rogerová ze společnosti Deloitte.

Důsledky světové krize jsou podle ní spíše druhotné, jde třeba o odliv spekulativních investorů, očekávání snížení cen bytů či obava před snížením příjmů domácnosti. "Kolísání v poptávce po bydlení, stejně jako v jeho ceně, jsou ve světě běžné," podotkla.

Sníží se nájem u větších bytů

Výrazné dopady může současná situace mít podle studie u výše nájmů, zejména pak u dražších bytů, kde může klesnout roční výnosnost na jedno až dvě procenta. Proti tomu nejlevnější byty si prý udrží výnosnost okolo čtyř až pěti procent ročně.

Studie vychází z pětiměsíčního sběru dat a vyhodnocování aktuálních souvislostí doplněných dotazníkovým šetřením mezi všemi bankami, většinou developerských společností a kvalifikovanou skupinou klientů, kteří měli v posledních letech zájem o nové bydlení.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz