20. dubna 2009 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny bytů v ČR klesly, poprvé od roku 2005

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Dlouho očekávané zlevňování bytů je tady. Nabídkové ceny klesly poprvé od roku 2005 a to rovnou o tři procenta. V mimopražských regionech činí propad podle Českého statistického úřadu dokonce 4,6 procenta, v Praze necelé procento. Podle dříve zveřejněných studií by měl pokles pokračovat a některé byty by mohly zlevnit až o čtvrtinu.

Analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný odhaduje, že tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v nadcházejícím období. "Ceny nových bytů budou spíše stagnovat, u starších bytů očekáváme pokles do deseti procent," řekl ČTK.

Ceny bytů v Česku podle nedávno zveřejněné studie společnosti Deloitte letos klesnou na úroveň roku 2006. Staré byty v zástavbě by proti roku 2008 měly zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly podle studie klesnout o pět až 15 procent.

Hlavním důvodem současného poklesu českého trhu s nemovitostmi pro bydlení a hypotečního trhu přitom podle společnosti Deloitte není globální ekonomická krize, ale především vyrovnání nepřirozeného růstu obou trhů v roce 2007, souvisejícího se zvýšením DPH na bytové stavby.

Kam až ceny klesnou?
Pokud se česká ekonomika skutečně dostane do recese, ceny, zejména levnější bytů, mohou klesnout v průměru o 25 až 35%. Serveru Lidovky.cz to už dříve sdělil odborník na socioekonomiii bydlení Martin Lux z Akademie věd. "Takto razantní propad by se však týkal pouze určitých segmentů trhu, " dodal Lux.

Reálné ceny bytů, tedy ceny bytů snížené o inflaci, mohou z jejich nejvyšší hodnoty v polovině roku 2008 v průběhu následujících tří let poklesnout i více než o 25 %, avšak pouze v případě, že ČR skutečně zasáhne ekonomická recese.

"V opačném případě může dojít k poklesu mírnějšímu a na svou původní úroveň by se ceny bytů mohly vrátit již za dva či tři roky," sdělil už dříve serveru Lidovky.cz Lux.

Pokles cen by navíc mohl být různý v různých tržních segmentech: větší pokles by mohly zaznamenat méně atraktivní, levnější byty pořizované jako první bydlení.

ČTK