5. listopadu 2007 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny másla ženou spíš obchodníci

Máslo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máslo | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Zdražení čtvrt kilogramu másla na 60 korun je nesmyslné a nelze ho zdůvodnit růstem cen mléka. Podle zemědělců za zdražováním potravin stojí častěji obchodníci a zpracovatelé než samotní farmáři.

Razantní zdražení másla v příštím roce oznámila nedávno největší tuzemská mlékárna Madeta poté, co ji zemědělci přinutili výrazně zvýšit výkupní cenu.

Na světových trzích začaly podle předsedy svazu zemědělců Miroslava Jirovského zdražovat mlékárenské výrobky zhruba od letošního února, v Česku pak od června. Cena placená zemědělcům se ale prý do srpna výrazně nepohnula a růst začala až od září.

Rolníci předpokládají, že syrové mléko dál zdraží a v lednu může stát 10,3 až 10,5 koruny za litr proti 7,8 koruny v letošním prvním pololetí. U čtvrtky másla se to podle nich projeví zhruba pěti až šesti korunami proti stavu v první půlce roku. V červnu stálo na pultech asi 26 korun.

Již nyní ale spotřebitelé platí za máslo kolem 36 korun. Podle zemědělců je to dáno tím, že se vedle výrazného zdražení ze strany mlékáren zvedla i marže obchodníků.
ČTK, Lidovky.cz