4. března 2009 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny nových bytů spadnou až o polovinu

Developeři chtějí za nové byty moc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Developeři chtějí za nové byty moc. | foto: Barbora Hrdinová

PRAHA Představy developerských firem o cenách bytů jsou v některých případech přehnané. Ze současných nabízených cen proto budou muset některé slevit až o polovinu. Časy, kdy byly projekty rozprodané, ještě než se začalo stavět, jsou dávno pryč, řekl dnes vědecký pracovník Centra pro ekonomický výzkum UK Petr Zemčík.

"Odhaduji, že čtvrtina až třetina bytů ze zhruba 150 pražských developerských projektů nemusí být prodána," uvedl. Počet neprodaných bytů se podle něj bude dále zvyšovat.

Některé postavené byty například v hůře dostupných lokalitách nebo naopak v rušných ulicích podle Zemčíka developeři prodají za nynějších cen jen těžko. "Tyto byty budou prodejné jen v případě, že developeři drasticky sníží cenu. A ne o deset či 15 procent, ale třeba o polovinu," podotkl.

Kupující již totiž kladou mnohem větší důraz na kvalitu a lokalitu než v minulých letech. Ceny se začaly snižovat na přelomu loňského a letošního roku. To potvrzují i nejnovější údaje Českého statistického úřadu. Růst nabídkových cen bytů se ve třetím čtvrtletí 2008 poprvé od roku 2005 téměř zastavil.

Trh s nemovitostmi je podle Zemčíka v současné době nasycený. Plošný propad cen ovšem nelze očekávat, spíše nastane stagnace. Po odeznění hospodářské recese se bude hodnota bydlení opět pravděpodobně mírně zvyšovat.

Překotný vývoj bytové výstavby a poptávky ve srovnání s růstem příjmů domácností vytvořil na trhu s byty v roce 2007 bublinu, tvrdí Zemčík. Opírá se o údaje statistiků, ale také například o data z Institutu regionálních studií. Splasknutí bubliny a ochlazení trhu by tak prý nastalo i bez finanční krize.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!