Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny plynu mají růst celý rok

plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plyn - ilustrační foto |

PRAHA Odběratelé plynu budou muset letos zaplatit opět více. Společnost RWE Transgas očekává, že kvůli rostoucím cenám ropy se budou ceny plynu v Česku do konce roku mírně zvyšovat.

Českým domácnostem vzrostly ceny zemního plynu naposledy od dubna, a to v průměru o 1,4 procenta. Bylo to méně než na začátku letošního roku, kdy plyn podražil o 4,8 procenta. Ve třetím čtvrtletí ceny plynu podle dřívějšího vyjádření vedení ERÚ možná zůstanou nezměněné.

Úřad vždy zveřejňuje maximální možné zvýšení cen, distribuční společnosti však tarify obvykle určují na stanoveném stropu. Cenové úpravy může úřad provádět jednou za tři měsíce.

Od letošního ledna ERÚ opět reguluje ceny plynu všem zákazníkům. Od loňského ledna fungoval volný trh pro několik desítek podniků a od roku 2006 měl začít pro všechny další s výjimkou domácností. Hlavní dodavatel plynu RWE Transgas však podle úřadu po otevření trhu neoprávněně zvyšoval ceny. RWE tvrzení popřel.

Podle antimonopolního úřadu hrozí RWE Transgasu za údajné zneužití pozice na trhu značné pokuty. Některé velké firmy si loni stěžovaly, že jim ceny plynu vzrostly o několik desítek procent, růst považovaly za nepřiměřený. 

Transgas loni snížil čistý zisk o třetinu
Hlavní dovozce plynu také oznámil výsledky hospodaření za loňský rok. Firmě se čistý zisk snížil o třetinu na 5,17 miliardy korun. Tržby naopak vzrostly o pětinu na 69,6 miliardy korun.

Významným důvodem snížení zisku bylo stanovení cen zemního plynu, tvrdí firma. "Nákupní ceny zemního plynu v průběhu loňského roku dramaticky rostly. Regulátor však odhadl vývoj optimisticky, a proto byly stanoveny ceny pro 4. čtvrtletí příliš nízko," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs.

Celé skupině RWE v ČR loni klesl čistý zisk o zhruba 21 procent na 7,78 miliardy korun. Celkové tržby se naopak zvýšily o 19,3 miliardy na 123,75 miliardy korun. Skupina RWE zaměstnávala loni ke konci roku téměř 5000 lidí a měla 2,2 milionu tuzemských zákazníků.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....