9. listopadu 2009 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny poprvé po šesti letech klesají, zdražovat se bude až na Nový rok

Slevy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slevy | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta, což je první meziroční pokles od srpna 2003. Propadly se zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Již v listopadu by ale podle ekonomů měly ceny opět růst kvůli kvůli nízkému základu z předchozího roku. Na počátku roku 2010 by se pak mohla inflace pohybovat kolem jednoho procenta, odhadují ekonomové. "Deflace bude mír patrně jepičí život. V příštích měsících by měla inflace opět dosáhnout kladných hodnot," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Podle Markéty Šichtařové z NextFinance byla finanční a hospodářská krize odstartována cenovými bublinami, přičemž jedna z nich se týkala právě cen potravinářských komodit a návazně i potravin. "Nyní tedy pozorujeme jen logický dozvuk krize, kdy se ceny vrací k cenám obvyklým. To, že ceny v době poklesu ekonomiky klesají, je přirozené," uvedla Šichtařová.

Pokles cen se přitom podle Šichtařové v ekonomice nepovažuje za dobrou zprávu; při poklesu totiž spotřebitelé odkládají spotřebu. Čekají na ještě nižší ceny, nenakupují a ekonomika nemá šanci vybřednout z recese. Navíc vznikají obavy, že bez velmi mírného růstu cen lze těžko pokrýt náklady na technický rozvoj, inovace či modernizace.

Ceny zvýší až záchranný balíček

Výhled inflace zůstává příznivý i podle analytika ČSOB Petra Dufka. "Meziroční čísla se sice v dalších měsících vrátí k růstu, avšak jen díky nízkému základu z předchozího roku," uvedl. Fakticky se podle něj inflace objeví teprve až v roce 2010 kvůli růstu nepřímých daní.

V meziročním srovnání snižování cenové hladiny nejvíce ovlivnily ceny potravin a nealkoholických nápojů, které byly meziročně nižší již jedenáctý měsíc. Ceny chleba klesly o 13 procent, běžného pečiva o 36 procent, mouky o 31 procent, mléka o 17 procent a sýrů o 10 procent.

Na růst cenové hladiny naopak i nadále nejvíce působily ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 12 procent, tepla a teplé vody o 5,5 procenta, vodného a stočného o 9 procent. Čisté nájemné se zvýšilo o pětinu, v bytech s regulovaným nájemným o 27,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK