2. prosince 2008 22:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny ropy klesly na nové minimum

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

LONDÝN/NEW YORK Světové ceny ropy v dnešním rozkolísaném obchodování nakonec sestoupily na nové minimum za 3,5 roku. Americká ropa se propadla pod 47 dolarů za barel a je už více než 100 dolarů pod svým červencovým rekordem. Ropný trh dalším poklesem reagoval na zprávu, podle níž kartel OPEC minulý měsíc jen částečně plnil svůj závazek snížení produkce

Americká lehká ropa během dne s oživením akciových trhů vystoupila z ranních minim zpět k 50 dolarům za barel. Ke konci obchodování však opět převládl pokles slábla a ropa se propadla o 2,5 dolaru na 46,82 USD za barel, nejníže od 20. května 2005. V pondělí ceny ropy klesly o téměř deset procent.

Podle zprávy agentury Reuters plnila OPEC říjnový dohodnutý plán snížit produkci o 1,5 milionu barelů jen ze dvou třetin. Celková produkce 11 členů vázaných těžebními limity byla asi tři čtvrtě milionu barelů nad listopadovou cílovou úrovní 27,3 milionu b/d. "Vrhá to pochyby na signály, podle nichž by OPEC tento měsíc měla rozhodnout o dalším omezení produkce," řekl Phil Flynn z chicagské firmy Alaron Trading.

Ropa se v pondělí propadla zejména proto, že kartel OPEC se na sobotním zasedání rozhodl odložit další snížení těžby až na nadcházející schůzku v polovině tohoto měsíce. OPEC již od zářijového vypuknutí vrcholné fáze finanční krize snížil těžbu o dva miliony barelů denně, k zastavení cenového propadu to však stále nestačí.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.