20. listopadu 2008 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny ropy klesly pod 50 dolarů za barel

LONDÝN Světové ceny ropy dnes poprvé od počátku loňského roku sestoupily pod hranici 50 dolarů za barel. Ropu tlačí dolů stále horší vyhlídky světové ekonomiky, které se negativně odrážejí i na akciových trzích.

Americká lehká ropa klesla po 15:00 SEČ o 3,70 dolaru až na 49,91 dolaru, nejníže od 18. ledna 2007. Severomořská ropa Brent spadla o 3,10 USD na 48,62 dolaru. Později se americká ropa vrátila mírně zpět nad 50 dolarů. Ropa z červencových rekordních maxim nad 147 dolary ztratila již asi dvě třetiny hodnoty a obchodníci i analytici vzhledem k propadu poptávky čekají další pokles. Pád cen akceleroval kvůli nynější finanční krizi, která vyvolala recesi v největších světových ekonomikách. To pro ropný trh znamená pokles poptávky, a tím nižší ceny.

K poklesu cen ropy přispívají i pokračující propady akciových trhů. Ve středu americké akcie klesly o pět procent a dnes silným tempem oslabovaly akcie v Asii i Evropě, kde se indexy burz pohybovaly kolem pětiletých minim. Deutsche Bank dnes předpověděla, že cena ropy by příští rok mohla klesnout až ke 40 dolarům za barel. Analytici banky to odůvodňují tím, že do provozu
budou uváděny efektivnější rafinerie a pokles cen ropy spolu se zpevněním dolaru sníží těžební náklady v některých významných oblastech; to vše v situaci pokračující slabosti poptávky a více než dostatečné nabídky. Nové rafinerie by měly k produkci stejného objemu benzinu a dalších produktů používat o 20 procent ropy méně než nynější provozy.


Ekonomický útlum a slabá poptávka nutí ropné společnosti ukládat miliony barelů ropy do operativních zásob a čekat s jejich uvolněním na zlepšení ekonomiky. Obchodní firma Koch a koncern Royal Dutch Shell si podle makléřů objednaly supertankery schopné uložit deset milionů barelů ropy, což je více, než největší světový ropný exportér Saúdská Arábie vyprodukuje za jeden den.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů) v 15:15 SEČ:

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent prosinec 48,83 51,72
New York - Nymex WTI prosinec 50,37 53,62

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!