18. ledna 2007 21:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici

Ropovod - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovod - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Cena americké ropy dnes nakrátko klesla pod 50 dolarů za barel díky nečekaně silnému nárůstu rezerv ve Spojených státech. Pod tuto psychologicky významnou hranici se dostala poprvé od 25. května 2005.

Při ceně 49,90 USD tak proti středečnímu závěru klesla o 2,34 USD.

Poptávku po ropě snížilo počasí, které je na začátek ledna nebývale teplé a omezuje spotřebu topného oleje. Pod 50 dolary ropa byla jen pár okamžiků a v závěru obchodování se vrátila na 50,47 USD za barel. Svůj denní pokles tak zmírnila na 1,77 dolaru.

Severomořská ropa Brent za celý den zlevnila o 1,08 dolaru na 51,70 USD za barel. Podle analytiků by cenový průlom pod 50 dolarů mohl vyvolat další příkřejší pokles.

Zásoby ropy ve Spojených státech se za minulý týden zvýšily o 6,8 milionu barelů na 321,5 milionu, uvedl dnes úřad pro energetické informace spadající pod ministerstvo energetiky USA. Americké ropné rezervy jsou nyní nad běžným rozpětím této roční doby.

Analytici očekávali mnohem nižší nárůst. Podle agentury Dow Jones Newswires jej tipovali na 325 tisíc barelů, podle Reuters Estimates na 100 tisíc. Zásoby benzinu se zvýšily o 3,5 milionu barelů na 216,8 milionu a také předčily očekávání. Rezervy ropných destilátů, které zahrnují topný olej, stouply o 900 tisíc barelů na 141,9 milionu.

Na nová 20měsíční minima ceny klesaly po tři dny za sebou díky tomu, že Saúdská Arábie uvedla, že mimořádné jednání ropného kartelu OPEC není nutné. Podle největšího světového vývozce ropy zapůsobily předchozí škrty produkce OPEC dobře, napsaly agentury Reuters a AP.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!