6. srpna 2007 21:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny ropy se propadly o více než pět procent

Ropovody - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovody - ilustrační foto. | foto: AFP

NEW YORK Ceny ropy se dnes propadly o více než pět procent. Navázaly tak na pokles z konce minulého týdne. Prodej vyvolaly obavy ohledně stavu ekonomiky Spojených států, které se rozšířily napříč finančními i komoditními trhy.

Cena severomořské ropy Brent se ve 20:45 SELČ snížila o 3,70 dolaru na 71,05 USD za barel. Americká ropa zlevnila o 3,80 USD na 71,68 USD. 

Pokles cen spustila v pátek zpráva o americkém trhu práce, který minulý měsíc nevytvořil tolik nových míst, kolik se očekávalo. To společně s údaji o dalším zpomalením v sektoru služeb vedlo k výprodeji akcií.

"Slabší makroekonomická čísla zvyšují pravděpodobnost celkově slabší poptávky po komoditách v USA, zvláště po energiích," uvedl analytik MF Global Edward Meir. Dodal, že nově odkryté potíže na americkém hypotečním trhu dojem o ekonomice ještě zhoršují.

"Výprodej pokračuje od pátku a převážně je způsoben poklesem amerických finančních trhů," souhlasí Gerard Burg z National Bank of Australia. "Někteří investoři možná přepočítali rizika a prodávají likvidní komodity, aby pokryli závazky na jiných trzích," dodal Burg.

Americká ropa klesá od rekordní ceny 78,77 USD za barel z minulého týdne. Pokles nicméně brzdí neochota ropného kartelu OPEC zvýšit těžbu. Důvodem předchozího zdražení byl silný růst světové ekonomiky spolu s nejistotou ve světové politice, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz