9. listopadu 2007 8:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny rostou. A bude hůř

Potraviny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny - ilustrační foto. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Rostoucí ceny potravin se už promítly i do výsledků měření inflace. V říjnu zaznamenal Český statistický úřad největší meziroční nárůst spotřebitelských cen od ledna 2002. Analytici varují, že je to teprve začátek.

V říjnu se meziroční nárůst spotřebitelských cen zvýšil na čtyři procenta ze zářijových 2,8 procenta. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Přibližně dvě třetiny meziměsíčního přírůstku inflace má na svědomí zdražování potravin. Největší meziroční nárůst, o 41,1 procenta, zaznamenala v říjnu cena mouky. Následovala ji cena polotučného trvanlivého mléka a másla. Ty zdražily o 39,7 a 35,3 procenta. Ceny tabákových výrobků byly letos v říjnu o 27,7 procenta vyšší než loni.

„Ze čtyř pětin jsme takový nárůst očekávali, ale to nic nemění na skutečnosti, že jsme na začátku inflační epizody a že na jejím vrcholu příští rok uvidíme hodnoty až o procentní bod vyšší než nyní,“ varuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Tak razantní nárůst spotřebitelských cen připisuje Sobíšek tomu, že výrobci a prodejci začali do cen zapracovávat plánovanou zvýšenou daň z přidané hodnoty. Ta se má v rámci reformy veřejných financí od počátku příštího roku zvýšit z pěti procent na devět. Tím to ale nekončí.
„Růst cen ještě není u konce, bude pokračovat,“ řekl Sobíšek.

Překvapením jsou podle analytiků ceny pohonných hmot, které rostly rychleji, než se původně očekávalo. V říjnu podle statistického úřadu meziročně vzrostly o necelá čtyři procenta a analytici očekávají jejich další růst.

„Cena benzinu se nejspíš nezvýší o tři koruny za litr, jak se o tom někdy mluví, ale dá se předpokládat, že bude o korunu dražší, než je v současnosti,“ řekl včera Sobíšek. Protože cena ropy na světových trzích stále stoupá a postupně se přibližuje překonání magické hranice 100 dolarů za barel, mohou obyvatelé Česka počítat s vyšší cenou benzinu i nafty již příští týden.

„Příští týden by mohl být benzin o dvacet haléřů dražší a cena nafty poroste ještě o něco rychleji,“ řekl analytik Patria Finance David Marek. Pokud by se cena ropy dostala nad 100 dolarů za barel, může to podle něj k postupnému zdražování pohonných hmot přidat několik dalších desítek haléřů.

„Největší šok nás čeká v úvodu příštího roku, tam by mohl meziroční nárůst cen vyskočit až na šest procent,“ varuje Marek. Naposledy byl podle něj zaznamenán šestiprocentní nárůst v roce 1998.

Hlavním faktorem, který ovlivní výši inflace, bude kromě zvýšené DPH zejména zvýšení cen tabákových výrobků, energií a regulovaných cen. „Navíc leden bývá obecně měsíc, kdy dochází ke zdražování,“ říká Marek.

Najdete na Lidovky.cz