10. září 2007 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny trochu stouply, podle očekávání

Cigarety od loňska podražily víc než o čtvrtinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety od loňska podražily víc než o čtvrtinu | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha  Ceny v srpnu rostly o něco rychleji, než před měsícem. Hlavní vliv má zdražení cigaret, pozitivní vliv na inflaci mělo snížení cen pohonných hmot.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu mírně zrychlilo na 2,4 procenta z 2,3 procenta v červenci. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Za nárůstem inflace stojí zejména pokračující růst cen cigaret a tabáku.

Ekonomové takový vývoj očekávali. "Nepatrné zrychlení meziroční inflace v srpnu je pouze prvním krůčkem před jejím mnohem strmějším nárůstem, který očekáváme ve zbývajících měsících letošního roku. Nízká srovnávací hladina z loňského roku a avizované zdražování potravin přispějí k tomu, že se meziroční inflace v závěru roku vyhoupne až k 3,5 procenta," uvedl analytik Živnostenské banky Patrik Rožumberský.

Vliv daňových změn
Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 26,6 procenta. Růst inflace ovlivnily i ceny potravin a nealkoholických nápojů, například ceny masa stouply o 2,1 procenta. "Zrychlení meziročního růstu se projevilo i u kávy, čaje, kakaa, čokolády a cukrovinek v důsledku poklesu jejich cen v loňském srpnu vlivem snížení DPH," uvedl ČSÚ.

Čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným se zvýšilo o 15,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o 0,1 procenta. Naopak na snižování cenové hladiny působil hlavně pokles cen pohonných hmot o 3,5 procenta. Zlevnily rovněž telefonické služby o 1,5 procenta a ceny mobilních telefonů o 20,5 procenta. Levnější meziročně byly v srpnu rovněž počítače nebo fotoaparáty. Sezonní ceny zeleniny včetně brambor klesly o 7,3 procenta.
ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.