10. září 2007 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny trochu stouply, podle očekávání

Cigarety od loňska podražily víc než o čtvrtinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety od loňska podražily víc než o čtvrtinu | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha  Ceny v srpnu rostly o něco rychleji, než před měsícem. Hlavní vliv má zdražení cigaret, pozitivní vliv na inflaci mělo snížení cen pohonných hmot.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu mírně zrychlilo na 2,4 procenta z 2,3 procenta v červenci. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Za nárůstem inflace stojí zejména pokračující růst cen cigaret a tabáku.

Ekonomové takový vývoj očekávali. "Nepatrné zrychlení meziroční inflace v srpnu je pouze prvním krůčkem před jejím mnohem strmějším nárůstem, který očekáváme ve zbývajících měsících letošního roku. Nízká srovnávací hladina z loňského roku a avizované zdražování potravin přispějí k tomu, že se meziroční inflace v závěru roku vyhoupne až k 3,5 procenta," uvedl analytik Živnostenské banky Patrik Rožumberský.

Vliv daňových změn
Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 26,6 procenta. Růst inflace ovlivnily i ceny potravin a nealkoholických nápojů, například ceny masa stouply o 2,1 procenta. "Zrychlení meziročního růstu se projevilo i u kávy, čaje, kakaa, čokolády a cukrovinek v důsledku poklesu jejich cen v loňském srpnu vlivem snížení DPH," uvedl ČSÚ.

Čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným se zvýšilo o 15,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o 0,1 procenta. Naopak na snižování cenové hladiny působil hlavně pokles cen pohonných hmot o 3,5 procenta. Zlevnily rovněž telefonické služby o 1,5 procenta a ceny mobilních telefonů o 20,5 procenta. Levnější meziročně byly v srpnu rovněž počítače nebo fotoaparáty. Sezonní ceny zeleniny včetně brambor klesly o 7,3 procenta.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz