Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny v USA klesly nejvíc za půlstoletí

Dolary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolary | foto: Lidovky.cz

WASHINGTON  Ekonomika USA zažívá podle statistiků zlaté časy. V listopadu prudce poklesly ceny, rychleji než se čekalo roste průmysl a rekordní hodnoty dosáhl i příliv kapitálu. Obraz však kazí rekordní obchodní deficit.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu klesly o 0,6 procenta, což je nejhlubší pokles od července 1949. Hlavním důvodem je snížení cen pohonných hmot a dalších energií, které během jediného měsíce zlevnily o rekordních osm procent. Roční míra inflace tak výrazně zpomalila na 3,5 z říjnových 4,3 procenta.

Pokles cenového indexu je výraznější, než činily odhady analytiků na Wall Street, kteří očekávali pokles o 0,4 procenta. Takzvaný jádrový index, který nebere v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, se o 0,2 procenta zvýšil. To je v souladu s odhady. Přestože roční míra inflace klesla na 3,5 procenta, stále zůstává nad průměrnou úrovní růstu příjmů za posledních 12 měsíců. To znamená, že růst objemu rodinných rozpočtů nestačí na to, aby držel krok s růstem cenové hladiny. Roční míra inflace v jádrovém vyjádření zůstává na 2,1 procenta, ukázala statistika americké vlády.

Hurikány ekonomiku poškodily
Ceny energií se v USA prudce zvýšily v září a říjnu, kdy byly nejvíce cítit dopady hurikánů na těžbu ropy a zemního plynu. Cena ropy se ale v listopadu prudce snížila a cena benzinu adekvátně klesla zhruba o 16 procent. To je nejvíce od roku 1967, kdy se ve Spojených státech tyto údaje sledují. Nicméně ceny zemního plynu se snížily jen o půl procenta, protože tato komodita reaguje na jiné příčiny. Zatímco pohonné hmoty lze většinou dovážet a do značné míry tak kontrolovat ceny, u zemního plynu to možné není. Podobně cena elektřiny se zvýšila o 3,8 procenta, což je nejvíce od roku 1952. I to je nejvíce za dobu, co se tyto údaje v USA sledují, tedy od roku 1952. spr gcm

Příliv kapitálu na rekordní úrovni
Příliv kapitálu do Spojených států se v říjnu zvýšil na rekordních 106,8 miliardy dolarů ze 101,7 miliardy v předchozím měsíci. Bez problémů tak stačil na financování rekordního obchodního schodku. Oznámilo to dnes ministerstvo financí. Analytici přitom počítali s poklesem přílivu kapitálu na 75,4 miliardy USD.

Dolar reagoval na zprávu nárůstem vůči euru i jenu. "Trh to bude pravděpodobně interpretovat jako klad pro dolar. Časem však budou lidé dávat těmto údajům menší váhu," řekl analytik Jason Daw z investiční banky Merrill Lynch.  Americký obchodní deficit se v říjnu nečekaně zvýšil o 4,4 procenta na nový měsíční rekord 68,9 miliardy dolarů. Na nová maxima se dostaly schodky s Čínou, Kanadou, Evropskou unií, Mexikem a zeměmi ropného kartelu OPEC.

Průmysl jede 
Průmyslová výroba ve Spojených státech se v listopadu zvýšila o 0,7 procenta díky oživení aktivity v petrochemickém a energetickém sektoru po hurikánech. Oznámila to dnes americká centrální banka.  I tentokrát nárůst produkce překonal očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením o 0,5 procenta. Centrální banka navíc opravila
tempo říjnového růstu směrem vzhůru na 1,3 procenta z původně ohlášených 0,9 procenta.

"Listopadový nárůst průmyslové produkce je jistě dobrou zprávou, která značně překonává očekávání ekonomů," prohlásil analytik Cary Leahey ze společnosti Decision Economics. 

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Natáčení - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Natáčení - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Natáčení - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
RUČNÍ BRUSIČ AŽ 35.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 29 999 - 35 000 Kč