5. července 2009 20:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny zboží v Německu klesají rekordním tempem

Levné potraviny nabízejí jídlo a některé drogistické zboží se slevami od dvaceti až devadesáti procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Levné potraviny nabízejí jídlo a některé drogistické zboží se slevami od dvaceti až devadesáti procent. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BERLÍN Právě teď se vyplatí vyrazit k našim západním sousedům na nákupy. Ceny zboží denní potřeby v Německu totiž nyní klesají rekordním tempem a například mléko, máslo, ovoce či pohonné hmoty jsou asi o tři procenta levnější než před rokem. Zjistili to specialisté na vývoj inflace na univerzitě ve švýcarském Fribourgu.

"V Německu klesají ceny prakticky všeho, a to rychleji než kdykoli předtím," řekl v rozhovoru s agenturou Reuters profesor ekonomie a statistiky Hans Wolfgang Brachinger. Tím se podle něj vysvětluje, proč se navzdory hluboké recesi zvýšila soukromá spotřeba.

Největší evropská ekonomika nyní zažívá prudký hospodářský útlum. Hrubý domácí produkt by se v letošním roce mohl podle ekonomů snížit asi o šest procent. Nynější recese je nejhlubší od druhé světové války.

"Němci při každodenním nákupech pociťují, že ta zátěž polevuje. Proto se i zmírňuje tendence šetřit," řekl Brachinger. Studie se opírá o analýzu 50 položek nejčastěji nakupovaného zboží.

S poklesu cen budou mít podle Brachingera největší přínos lidé s nízkými a průměrnými příjmy. Inflace v Německu v květnu přestala růst, což bylo od sjednocení země v roce 1990 vůbec poprvé.

V červnu ceny nečekaně vzrostly, což naznačuje, že Německu ani eurozóně zatím deflace zřejmě nehrozí.

ČTK