Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čepro postaví v Rusku rafinérii

Benzin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Státní společnost Čepro hodlá v Rusku postavit ropnou rafinerii s kapacitou zpracování 3,5 milionu tun. Podnik podepsal o výstavbě memorandum o záměru s představiteli Orelské oblasti, která se nachází 400 kilometrů jižně od Moskvy, a s českou soukromou společností Euru Energy.

Čepro bude mít majoritu v projektu, který může v budoucnu zahrnout i výstavbu petrochemického komplexu. Odhadované investice ani časový plán výstavby společnost neoznámila.

"Mohli bychom vykrýt veškeré výpadky dodávek paliv, které by v České republice mohly nastat," řekl mluvčí Čepra Tomáš Zikmund. V případě problémů s dodávkami ropy bude Čepro kontrolovat externí zdroje ve výši dvou milionů tun motorových paliv. Projekt by tak měl přispět k energetické bezpečnosti České republiky.

Státní firma v první fázi počítá s dovozem motorových paliv do České republiky, posléze se chce orientovat i na dodávky na ruský trh. "Orlovská oblast se dynamicky rozvíjí a v budoucnu bude potřebovat zdroj motorových paliv a petrochemických výrobků," poznamenal Zikmund.

Čepro provozuje čerpací stanice EuroOil a přepravuje a skladuje ropné produkty. Firma v loňském roce vytvořila hrubý zisk 23,9 milionu po předloňské ztrátě 31,1 milionu korun. Výnosy firmě klesly na 28,8 miliardy z 34,9 miliardy korun. Čepro v současnosti čelí několika soudním sporům, ve kterých má zaplatit kolem tří miliard korun. Státní podnik ale pohledávky považuje za neoprávněné.

Společnost vznikla v roce 1994 transformací části majetku bývalého státního podniku Benzina v druhé vlně privatizace. Jejím zakladatelem a jediným akcionářem je Fond národního majetku. V současnosti Čepro zaměstnává kolem 860 lidí.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....