9. srpna 2007 8:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Černobyl je turistickou atrakcí

Město přízrak. Pripjať u Černobylu se otevírá turistům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město přízrak. Pripjať u Černobylu se otevírá turistům. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Tragická havárie černobylské jaderné elektrárny se po jedenácti letech začíná stávat lákadlem pro turisty mířící na Ukrajinu.

Ukrajinské cestovní agentury zařadily do svých nabídkových katalogů polodenní zájezd do černobylské jaderné elektrárny, která se nechvalně proslavila po celém světě svojí tragickou havárií v dubnu 1986. Z původního počtu 14 tisíc obyvatel dnes v Černobylu žije pouze kolem 2000 lidí.

Cena zájezdu se pohybuje od 36 dolarů (720 Kč) a je o něj podle ruské internetové stránky www.tourist. ru velký zájem.

Moderní autobus zaveze turisty na hranici 30kilometrové zakázané zóny. Tady musí turisté přesednout na tzv."špinavý" autobus, který jezdí pouze uvnitř zóny. Návštěvníci dostanou masky, gumové boty a dozimetry, aby se každý mohl sám ujistit, že radiace v černobylské zóně stále dosahuje 25–44 mkr/hod. (normální úroveň radiace je 15–20 mkr/hod.).

I při návštěvě zóny budou moci turisté vidět zákryt "Ukrytije", pod kterým se nachází zbytky energetického bloku, pouze zdálky. Turisté však mohou při návštěvě zóny podrobně prozkoumat město Pripjať, které se stalo městem – přízrakem. I v něm úroveň radiace samozřejmě stále převyšuje normu.

Najdete na Lidovky.cz