9. července 2012 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny sčítají škody. Bouřky je budou stát stovky milionů

Jednou z nejvíce bouří postižených obcí byla vesnice Příseka na Jihlavsku, kde voda zaplavila několik stavení, poškodila hráz rybníka, vytrhala nedávno opravný chodník a nakonec blesk zapálil vedení elektrického proudu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednou z nejvíce bouří postižených obcí byla vesnice Příseka na Jihlavsku, kde voda zaplavila několik stavení, poškodila hráz rybníka, vytrhala nedávno opravný chodník a nakonec blesk zapálil vedení elektrického proudu. | foto: ČTK

PRAHA Červencové bouřky způsobily klientům tuzemských pojišťoven škody za stovky milionů korun. Nejvíce pojistných událostí vzniklo následkem krupobití, které rozbíjelo střešní konstrukce a krytinu, okapy a okna a poškozovalo zahradní nábytek, skleníky a kapoty automobilů.

Nejvíce postiženou lokalitou jsou střední a východní Čechy. Vyplývá to z ankety České tiskové kanceláře mezi největšími domácími pojišťovnami.

Škody jdou do stovek milionů
Česká pojišťovna eviduje v souvislosti s bouřkami asi 2900 nahlášených škod za celkem přibližně 118 milionů korun, řekl Jan Marek z tiskového oddělení ČP. Četnost příčin vzniku škod zůstává podle něj stejná, asi 1200 případů způsobilo krupobití, 650 vichřice, po 580 případech povodně a záplavy a 460 škod zapříčinil úder blesku. Průměrná škoda má hodnotu zhruba 40 000 Kč.

ČTĚTE TAKÉ

Kooperativa registruje téměř 1000 pojistných událostí za celkem 49 milionů Kč. Rozsah škod bude ale podle mluvčího Marka Vícha bezpochyby vyšší, protože klienti primárně odklízejí poškozené věci a snaží se zabránit rozšiřování škod. Nejvíce škod hlásí z Jihočeského kraje, Vysočiny, Olomouckého kraje, ze západních Čech a z okolí a města Hradce Králové.

Desítky škod se týkají Liberecka a Jablonecka. Ve středních Čechách je nejvíce škod v Praze a okolí a v Příbrami.

Pojišťovny stále vyřizují hlášení o škodách
Allianz má nahlášeno po bouřkách a lokálních záplavách přes 1200 pojistných událostí, podle předběžných odhadů za více než 40 milionů korun. "Od pondělního rána se operátoři nezastavili ani na chvíli a přijali dalších několik set hlášení. Už během prodlouženého víkendu jsme měli v terénu všechny mobilní techniky, které v kalamitních časech pravidelně posilujeme o externí pracovníky," upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Po krupobití zůstaly rozbité skleníky a kapoty automobilů, lokální záplavy vytopily přízemí domů, garáží a zahrad. Největší škody jsou podle Bálka na střechách po spadlých větvích nebo i celých stromech.

PSALI JSME

Deště doprovázené bouřkami, vichřicí a krupobitím způsobily klientům Generali podle odhadů jejích likvidátorů až tisíc škod za celkem 40 milionů korun. Rozhodující pro jejich celkovou výši bude podle mluvčího Jiřího Cívky vývoj počasí v následujících dnech. Na řadě míst totiž řádily přírodní živly opakovaně. "Lidé mnohdy ani nestačili odklidit první škody a přišly druhé. Rozmary počasí zasáhly během posledních 14 dnů takřka celou republiku," podotkl.

Fotogalerie

Blesk rozvětvený se rozpadá na desítky dílčích úderů.

Blesk rozvětvený se rozpadá na desítky dílčích úderů.

Podívejte se, jak vidí nebe nad Českem lovec blesků

"Mobilní technici ČP se na Příbramsku setkali se škodami po kroupách místy větších než vejce," upozornil Marek. Rozsahem škod je podle Vícha zatím konec června a počátek července závažnější než stejné období loňského roku, kdy bouře, krupobití a velká voda udeřily prakticky ve stejnou dobu. Bálek vyzval klienty s poškozenou střechou, aby otvory třeba po spadlých stromech přikryli. "Mohlo by se stát, že začne pršet a vznikne další a někdy dokonce ještě větší škoda," poznamenal.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz