Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Červnové povodně zvýší pojistky, ceny ohrožených bytů se nemění

Zatopený komplex Dock v pražské Libni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatopený komplex Dock v pražské Libni. | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA UVNITŘ ZÁPLAVOVÁ MAPA. Povodně ze začátku června rozšíří rizikové pásmo, podle něhož se určuje cena pojištění nemovitostí a domácností. Povodňové mapy upravené podle aktuálních zkušeností ale mohou cenu pojistek i snížit. Hlavně díky osvědčeným protipovodňovým bariérám nebo výškovému členění. Ceny nemovitostí v rizikových oblastech zůstávají stejné.

Po katastrofálních povodních v roce 2002 vzrostla cena pojistek nemovitostí a domácností v těch nejhůře zasažených oblastech až desetinásobně. A i letos se dá očekávat, že, že pojistné v rizikových pásmech poroste.

Rozhodující vliv na jeho výši přitom bude mít cena takzvaného zajištění, tedy pojištění samotných pojišťoven. „Ta se zpravidla sjednává vždy na období jednoho kalendářního roku a klíčová jednání se zajišťovnami vedou pojišťovny na podzim,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová.

Jedním z nástrojů, které pojišťovny používají při plánování svých sazebníků, je takzvaná povodňová mapa. Ta rozděluje území Česka do čtyř pásem podle míry ohrožení velkou vodou.

Zkontrolujte si nemovitost

„Riziko povodně a záplavy, určené povodňovými mapami, je však jen jedním z kritérií, které určuje cenu pojistného. Způsob, jak toto riziko do výše pojistného pojišťovny promítají, je individuální,“ dodává Ackermannová.

Pojišťovny mohou zohlednit toto riziko například stanovením výše limitu ročního plnění nebo sjednání spoluúčasti v závislosti na zóně, případně požadují určitá protipovodňová opatření na zabezpečení majetku.

ČTĚTE TAKÉ:

Letošní průběh povodní podle Ackermannové v odpovídá následkům předpokládaným právě povodňovou mapou, nově přibudou pravděpodobně oblasti, které jsou více rizikové kvůli výsledkům takzvaných bleskových povodní.

Ve čtvrté, nejrizikovější, zóně se nachází zhruba 3 % českých nemovitostí a opatrnost pojišťoven by jejich počet mohla zvednout až na 5 procent. Na druhou stranu ale letošní velká voda prověřila také nedávno vystavěné protipovodňové bariéry. Jejich osvědčené výsledky tak mohou některé oblasti ze čtvrté zóny přesunout do lépe pojistitelné třetí oblasti.

Cenu ovlivní osvědčené bariéry i vrstevnice

Podle mluvčí České pojišťovny Ivany Buriánkové neznamená čtvrtá zóna automaticky nemožnost sjednání pojistky, majitel nemovitosti se však musí připravit na tvrdé podmínky a vysoký paušál. „K pojištění takových nemovitostí přistupujeme individuálně. Pracovník pojišťovny posoudí například její přesnou polohu, protipovodňová opatření a podobně,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

„Každý objekt má svoji vlastní povodňovou historii a dokonce i v jedné ulici stejného města proto může pojišťovna posuzovat riziko odlišně. Příčinou mohou být nejenom protipovodňové bariéry, ale také úpravy a výstavba samotných domů, stojících třeba kousek od sebe,“ upřesňuje Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

Právě nejnovější povodňové mapy jsou podle Bálka pro pojišťovny stále cennějším vodítkem: „v poslední době se například zpřesňují vertikálně, aby braly do úvahy i objekty, které se sice nacházejí nedaleko vody, ale na dvacet metrů vysokém svahu. V minulosti tohle staré povodňové mapy odlišovat nedokázaly, nyní už i tyto detaily postihují.“

Ceny luxusních bytů velká voda nesnížila

Bydlení u vody je pro řadu lidí stále atraktivní a své kouzlo neztrácí ani opakovanými povodněmi, které se v těchto oblastech stále častěji vracejí. „Zapomíná se relativně rychle a mnozí se nechají ukolébat po několik let klidnou hladinou. Hrozba povodně se stane opět historií a její opakování pro mnohé velmi nepravděpodobným,“ dodává Ondřej Diblík z realitní kanceláře Lexxus.

Nákup přízemního bytu v těchto oblastech by si měl každý pořádně rozmyslet. „Tam se asi o prozíravosti investice nedá mluvit. U takových bytů může být problém nejen s pronájmem ale i s dalším prodejem,“ dodává Diblík.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Přestože se po červnových záplavách očekával zlevnění nemovitostí v rizikových oblastech, průzkum portáluReality.iDNES.cz ukázal, že developeři se poklesu zájmu neobávají a své projekty prodávají za stejné ceny.

Jako příklad může posloužit komplex luxusních bytů Dock v pražské Libni budovaného developerem Crestyl, jehož přízemí vyplavila rozvodněná Rokytka. Výstavba bytového domu pokračuje a zasažené byty v přízemí společnost opravuje  díky sjednanému pojištění.¨

Zlevňovat kvůli nebezpečí Crestyl nehodlá.  „Přístavy přestavěné na rezidenční bydlení a administrativní budovy patří ve všech velkých evropských městech k nejlukrativnějším adresám. Není proto důvod ke snížení cen,“ uvedl pro Reality.iDNES.cz obchodní ředitel developera Radim Sayed.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...