12. dubna 2007 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi brání v Bruselu své pivo

PRAHA České pivovary mají obavu z možné budoucí regulace technologie výroby piva v Evropské unii. Prostředkem jejich obrany se má stát registrace označení „České pivo“, která by jim umožnila vyvázat se z dosahu nových technologických norem.

Evropská unie doporučuje pivovarům používat nové „dosažitelné“ technologie pro vaření piva, které mají snížit spotřebu energií a zároveň jsou šetrnější k životnímu prostředí. Náklady spojené se zaváděním nových technologií však představují zejména pro menší české pivovary ohrožení jejich existence.

 „Pokud by tyto normy pro spotřebu energií byly Bruselem schváleny, ohrozilo by to chod především menších pivovarů, které nebudou mít dostatek prostředků pro rekonstrukci svých varen,“ vysvětluje výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Tradiční technologie vaření piva v České republice je oproti standardům uplatňovaným v EU energeticky náročnější a domácí pivovary by při snaze zachovat tradiční charakteristiky českého piva nebyly schopny novým evropským technologickým požadavkům vyhovět, říká spolumajitel pivovaru Bernard Stanislav Bernard.

 Jediným způsobem, jak se těmto evropským kvótám bránit, je podle Veselého registrovat v Bruselu ochrannou značku „České pivo". Registrace ochranné známky, která sama o sobě vymezuje specifická pravidla výroby piva pocházejícího výhradně z České republiky, by učinila české pivovary imunní vůči zvažovaným bruselským regulacím, prohlásil Veselý. Ochranná značka by zároveň mohla tuzemským pivovarům pomoci při vývozu nápoje do zahraničí a mohla by se tak stát pro domácí pivovary i významným marketingovým nástrojem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!