30. března 2010 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi chtějí za elektřinu platit méně. Opouštějí ČEZ, E. ON a PRE

Češi se odhodlali platit méně za elektřinu. Opouští ČEZ, E. ON a PRE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi se odhodlali platit méně za elektřinu. Opouští ČEZ, E. ON a PRE | foto: Lidové noviny

PRAHA Stále více domácností začíná přecházet od pouhých nářků nad vysokými účty za elektřinu k činům. Porovnávají ceny jednotlivých dodavatelů a přecházejí k těm, jejichž ceny se jim zdají nejpříhodnější. Jen v loňském roce změnilo dodavatele elektřiny zhruba 55 tisíc domácností. Vyplývá to z vyjádření dominantních distributorů proudu pro Lidové noviny.

Stačí se rozhodnout

Ke změně dodavatele energie musí domácnosti v podstatě učinit jediné – rozhodnout se pro změnu. Ostatní již zařídí zástupci alternativních firem. Přechod k jinému operátorovi lze provést přes internet nebo tak, že domácnost zplnomocní zástupce nové firmy, aby veškeré úkony provedla. Zástupci velkých operátorů ale upozorňují, že obchodní zástupci některých malých operátorů se často uchylují k nefér praktikám. "Například navštíví domácnost s tvrzením, že jsou zástupci E. ON, ten že s dodávkami v oblasti končí, a dají lidem k podpisu smlouvu s alternativním operátorem," stěžuje si mluvčí E. ON Vladimír Vácha. Na nekalé praktiky některých firem upozornil i Energetický regulační úřad.

Lídra trhu společnost ČEZ loni opustilo přes 20 tisíc domácností. Přibližně stejný úbytek zaznamenal i E. ON. S několika tisícovkami domácností se pak nedobrovolně rozloučila i společnost PRE. "Zájem o změnu dodavatelů energií roste. Lidé si uvědomují, že mohou poměrně bez problémů dodavatele změnit a velké firmy ztrácejí domácnosti ve prospěch menších alternativních dodavatelů," potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Přecházet mezi jednotlivými distributory elektřiny, ale také plynu či vody, je možné od poloviny roku 2006. Domácnost může změnit dodavatele energií dvakrát do roka. Až donedávna však lidé o této možnosti většinou nevěděli. "Ekonomická krize přinutila lidi více šetřit a zajímat se o možnosti, kde lze snižovat náklady," vysvětlil Andrej Čírtek, mluvčí společnosti Lama Investments, která dodává plyn domácnostem prostřednictvím internetového portálu www.levnyplyn.cz.

Ceny alternativních dodavatelů mohou být nižší až o téměř 20 procent. Některé firmy si ale účtují poplatky za uzavření či odstoupení od smluv.

Lidé stále neznají všechny možnosti, jak ušetřit

Počty zákazníků alternativních dodavatelů energií prudce rostou i přesto, že informovanost domácností o možnosti změny dodavatele energií je stále poměrně malá. Alternativní firmy proto najímají obchodní zástupce, kteří se snaží nalákat na nižší cenu lidi přímo v jejich domovech.

"Jsme přesvědčeni, že kdyby nebylo informačních kampaní spojených s přímým marketingem právě ze strany alternativních dodavatelů, o možnosti změny by nevěděl skoro nikdo. Neustále musíme odběratelům vysvětlovat, že změna dodavatele není spojena s technickými změnami odběrného místa. Jedná se pouze o administrativní proces, který zajistíme za zákazníka," řekl Břetislav Novosad, ředitel alternativního dodavatele elektřiny Bicorn.

Jak se mění dodavatel

Co musím udělat ke změně dodavatele elektřiny?
Vybrat si dodavatele, např. podle cenové nabídky. Cenový kalkulátor jednotlivých distributorů nabízí např Energetický regulační úřad na svých webových stránkách. Většinu následujících administrativních úkonů souvisejících se změnou dodavatele obvykle zajistí nový dodavatel.

Jak mám vyhodnotit výhodnost nabídky?
Při hodnocení nabídek by měla být zvažována nejen výše nabízené ceny elektřiny, ale také konkrétní podmínky dodávek elektřiny a v neposlední řadě také spolehlivost a zkušenosti dodavatele elektřiny. Některé firmy účtují poplatek za uzavření, resp. rozvázání dodavatelských smluv. Ty mohou nižší cenu proudu v konečném součtu vymazat.

Kolik za přechod k jinému distributorovi zaplatím?
Nic. Změna dodavatele je ze zákona bezplatná.

Bude domácnost odstřižena od elektřiny, když alternativní dodavatel zkrachuje?
Ne. Dodavatelem by se v takovém případě automaticky stal místně příslušný distributor, který je ze zákona povinen elektřinu dodávat.

Najdete na Lidovky.cz