18. května 2008 17:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi chtějí za svou práci více peněz

Na příliš vysoké tempo práce si stěžuje sedm z deseti Čechů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na příliš vysoké tempo práce si stěžuje sedm z deseti Čechů. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Pouze každý čtvrtý pracovník v Česku se domnívá, že má dobré vyhlídky na profesní růst, a pouze jeden ze tří považuje svou práci za dobře ohodnocenou. Celkově jsou však Češi se svými pracovními podmínkami většinou spokojeni. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu pracovních podmínek v Evropě, kterou zpracovala agentura EU - nadace Eurofound.

"Při porovnání s ostatními 26 členskými státy EU je český trh práce bližší pracovním trhům v zemích bývalé evropské patnáctky než trhům v deseti nových členských státech EU," okomentoval výsledky ředitel nadace Jorma Karppinen. Výhrady se však objevují kvůli nedostatku možností dalšího vzdělávání, vyšší náročnosti práce a malé flexibilitě pracovní doby.

Na velmi vysoké tempo práce a vypjaté termíny po alespoň čtvrtinu pracovní doby si stěžuje podle průzkumu sedm z deseti Čechů. Po Finsku (73,6 procent) a Švédsku (71,7 procent) je to třetí nejvyšší podíl nespokojených v Evropě. Pracovní tempo v ČR prý určují hlavně nadřízení a přímé nároky zákazníků. 

Zhruba třetina českých pracovníků se prý obává, že v následujících šesti měsících přijde o místo. Tato hodnota přesahuje průměr deseti nových členů EU (25,2 procent) i bývalé patnáctky (11,3 procenta). Skeptičtí jsou Češi ve srovnání s ostatními státy Evropy i v otázce finančního ohodnocení své práce. Za odpovídající jej považuje přibližně třetina Čechů. V bývalých 15 zemích EU je s platem spokojeno 47 procent lidí a celkově v zemích EU 43,2
procenta lidí. 
 
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!