6. června 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi cvičí i za krize. Ve fitness centrech utratí stamiliony ročně

Nestačí „jen tak“ méně jíst a více se hýbat. Odborník poradí, co potřebuje právě vaše tělo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nestačí „jen tak“ méně jíst a více se hýbat. Odborník poradí, co potřebuje právě vaše tělo. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi ve fitness centrech ročně utratí za cvičení a různý doplňkový sortiment několik stovek milionů korun. Značná část těchto peněz končí v pokladnách velkých sportovních a relaxačních center, která posilují pozici na tuzemském trhu.

Sportovní aktivity patří podle průzkumů mezi nejoblíbenější náplň volného času Čechů, za jehož smysluplné využití jsou lidé navzdory hospodářské krizi ochotni stále utrácet.

Holmes Place vydělá ročně 229 milionů korun

Například společnost Holmes Place Czech Republic, která v Praze provozuje čtyři velké fitness kluby, v loňském roce zvýšila tržby meziročně o 31 milionů korun na 229 milionů korun. Tržby navzdory krizi posiluje také konkurenční firma Beck Box Club Praha. V hlavním městě má devět fitness center a solárií a v posledním účetním roce, který skončil loni v červnu, zvýšila tržby meziročně o tři miliony na 122 milionů korun. Oba tyto řetězce mají zahraniční vlastníky.

V Česku je zhruba 500 fitness center

Prezidentka nově založené České komory fitness Jana Havrdová řekla, že podle prvních hrubých odhadů v Česku funguje zhruba 500 fitness center různých velikostí. Působí v nich přibližně 20 000 profesionálních cvičitelů. Kolik peněz tuzemský fitness průmysl ročně utrží, komora podle Havrdové zatím nevyčíslila. Odborníci odhadují, že v Evropské unii tento obor ročně vygeneruje tržby na úrovni 22 miliard eur (562 miliard korun).

Velké sítě fitness center hodlají v Česku dál expandovat. Vhodné lokality pro otevření nových klubů hledá například Holmes Place. Na tuzemském trhu zároveň přibývají noví hráči. Na snahu lidí udržet si štíhlou linii a dobrou fyzickou kondici vsadila síť specializovaných fitness center pro ženy Expreska, kterou formou franšízy od roku 2010 buduje podnikatel Petr Kořínek. Expreska se od většiny ostatních fitness center liší tím, že je určena výhradně ženám. Počet tuzemských provozoven sítě Expreska převýšil hranici tří desítek.

Do Česka se chystají nízkonákladové kluby

Česko nyní mají v hledáčku také provozovatelé nízkonákladových fitness klubů, které v Evropě zažívají velký rozmach. První podobné zařízení bylo v polovině května pod hlavičkou společnosti Factory Pro otevřeno v Praze na Smíchově. Měsíční předplatné ve Factory Pro stojí 480 korun, což je méně než v některých mnohem menších posilovnách na okraji hlavního města.

Nízkonákladová centra mají podle Havrdové výrazně méně personálu, takže mohou nabídnout relativně nízkou cenu. "My jako profesionálové to ale nevidíme rádi, protože je to na úkor personální kvality. Je to nový trend, ze kterého jsou v Evropě všichni nešťastní, protože tato low-cost centra ukrajují desítky procent fitness trhu," podotkla Havrdová.

Česká komora fitness chce lidi naučit pohybu

Nově založená komora si dala za hlavní cíl podrobněji zmapovat tuzemský fitness trh. V Česku se totiž podle Havrdové rychle snižuje počet lidí, kteří pravidelně cvičí. "Lidé tloustnou a zvyšuje se četnost civilizačním onemocnění, takže stát musí výrazně zvyšovat výdaje na zdravotní péči.

ČTĚTE TAKÉ:

Chceme proto ukázat, že u nás existuje silný fitness sektor, který je připravený lidi znovu naučit cvičit a hýbat se," podotkla Havrdová.

Komora se chce zasadit například o to, aby lékaři pacienty více informovali o možnostech pohybových aktivit. V úvahu podle Havrdové připadají také různé bonusy, které mohou svým klientům za pravidelné pohybové aktivity nabízet zdravotní pojišťovny. Mezi další plány komory patří vytvoření registru profesionálních cvičitelů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.