Diskuse k článku: Češi dali na povodně 68 milionů, dárcovských sms bylo 700 tisíc

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 46
  • Poslední: 12.7.2009 21:42
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
12.7.2009 8:28

Ach jo...

Typický dárce: Bydlí v třípokojovém bytě se dvěma dětmi, má škodovku a psa. Přispívá "postiženému" povodní, který nepodlehl školenému nátlaku pojišťovacích agentů,nepojistil se a jemuž poškodila dům v ceně několika miliónů voda. I po sečténí škod má ale pořád "poškozený" několikanásobně vyšší majetek než dárce!  Spravedlivé by bylo, kdyby dárce si vybral svého poškozeného a majetek by s mín "s humanitárních důvodů" vyčenžoval. Aby postižený věděl, zač je toho loket!

12.7.2009 14:41

Re: Ach jo...

:-) Nad čím hořekuješ ? Ti lidé bydlí v (dnes) záplavových zónách v domcích i domech po předcích. A dnes, kdy se změnily zátopové zóny, to těm lidem žádná pojišťovna nepojistí. Přitom tam žijou třeba i 5, 6 generací a až do těchto časů se tam nic, co se tam děje dnes, neodehrávalo. Přesto, že jsou to nemovitosti (nehnutelnosti, jak přesněji říkají Slováci), tak se na ně pojišťovny dívají, jako by to byli nějaký světský, který můžou zapřáhnout a odjet s maringotkami někam jinam.

12.7.2009 21:08

Re: Ach jo...

Ubožáku ! Závidíš i těm postižený ?!

12.7.2009 2:01

tak to si zloději mobilní operátoři napakovali kapsy

tak to si mobilní operátoři při inkasování 3 Kč za sms napakovali docela kapsy... je to hanba, že ani u DMS nesníží taxu za zprávu, obzvláště u paušálních zákazníků ... . je to amorální a stát by jim měl podobné jednání zatrhnout...

12.7.2009 1:39

Humanitární organizace se zase napakovaly

....

11.7.2009 13:55

Cesi dali na povodne

VSEM KTERI POMOHLI - DEKUJI !

11.7.2009 13:01

můj názor

Spíš než celková částka, která snad trochu pomůže, mi vadí ta desetina, kterou shrábne operátor jako poplatek z lidské solidarity. Proto jsem nakoupil pár smetáků, lopat a balenou vodu a dovezl jsem to osobně až na místo. Ještě jsem si čtyři hodiny zaházel lopatou. Myslím, že je to lepší, než povodňová turistika.

11.7.2009 19:46

D E S E T I N A

No furt je to drtivě menší procento, než které si vezme stát. Kolik asi procent z toho bilionu, o který nás každý rok obere, jde doopravdy na potřebné lidi v nezaviněné nouzi???

Navíc přes operátory se přispívá dobrovolně, kdežto stát si bere v podstatě násilím kolik uzná za vhodné a utratí to většinou za dost podezřelé věci dost podezřelým a neprůhoedným způsobem.

Plno takzvaných "služeb" státu bych docela oželel a jiné bych si zase raději koupil na konkurenčním trhu.

12.7.2009 11:25

Re: D E S E T I N A

Pravda!

11.7.2009 11:54

lidovky mlci?Uz pokolikate?Ze se nas to netyka?

http://zpravy.idnes.cz/francouzske-predmesti-opet-hori-kvuli-smrti-mohameda-pfi-/zahranicni.asp?c=A090711_085800_zahranicni_jan

11.7.2009 11:41

Kolik dal NAHÝ PŘEDSEDA.....

...prosím,omlouvám se,kolik dal NAHÝ PŘEDSEDA na povodně. Určitě hodně,hodně se šušká,že létal za mé i vaše peníze lyžovat do alp,drahé limuzíny milenkám,ochranky zrádcům a kolaborantům a.t.d., mohl bych pokračovat do večera a ještě by nebyl v polovině,takže napište mi, kolik dal na povodně,ale ze SVÉHO !!!

11.7.2009 11:47

Re: Kolik dal NAHÝ PŘEDSEDA.....

jen pokračuj do večera. Malost a závist má dostat prostor. A kolik jsi dal ty oblečený ?

11.7.2009 12:38

Ty můžeš pokračovat i týden

Je to ovšem zbytečné, protože i v pár větách z tebe vypadlo tolik hlouposti, že by ses jen opakoval.

Starej se, kolik jsi dal ty. A abys nedaroval dárcovskou sms ze služebního telefonu.

11.7.2009 11:29

Proč něco dávat?

Mám trochu problém. Pokud dojde k přírodní pohromě jsem pro, aby škoda byla poškozeným řešena v plném rozsahu. K tomu platím pojistku a prostřednictví pojišťovny přijímám solidaritu s ostatními pojištěnci právě pro tyto případy. (Jak je u nás dobrým zvykem, platím mnohem víc peněz za "rizikový byt" než majitel domku v "zátopové oblasti".) Jinak chápu, že je třeba při odklízení škod technika, armáda, materiál, ubytování... a souhlasím, že to vše je hrazeno z mých daní. Pokud by plaval soused, půjdu mu osobně na pomoc - což je asi to nejdůležitější.

Ale proč posílat peníze do černé díry jen proto, aby bulvární média měla téma "virtuální solidarity"? 68 mil. je fajn, ale je to řekněme hodnota 10 nových rodinných domů pro 10 rodin. Stačí to? Odečtu náklady spojené s obchodníky, všemi zúčastněnými organizacemi či platy aktivistů a přijde mi, že zde zůstává jen humbuk pro nic. Přitom bokem, bez jakéhokoliv zájmu médií protečou z našich kapes mnohem větší peníze hradící skutečnou pomoc.

Mám pocit, že udělat třeba kampaň za dobré pojištění domácnosti, či poctivé placení daní v rámci solidarity s poškozenými povodněmi by bylo užitečnější pro všechny. Samozřejmě pak zde bude otázka, je větší zloděj stát, O2 či Adra? Obávám se, že je to virtuální dotaz a že to vyjde nastejno.

11.7.2009 12:42

Re: Proč něco dávat?

To je celkem jednoduché. To, co ji popsal že platíš, děláš ze zákona. To, že někdo zaplatí něco nad "mus" je projevem solidarity. Solidarita není to, že se uvolím souhlasit s platbou z veřejných zdrojů a dokonce ani to, že zavolám ze služebního telefonu. Je to také pokora a účast s těmi, kterým stejně penězy nelze nahradit to o co při povodních přišli.

11.7.2009 14:44

Re: Proč něco dávat?

To přece není pravda. To co platím nad standardní fondy a poplatky je oblastí bulvárních médií, PR manipulací, komerčních aktivit i podvodníků. Jde o mé pseudodobrovolné rozhodnutí a mám mít z takového daru dobrý pocit. V humbuku médií o potřebě solidarity se pak zakrývá snadno neúčelné použití sebraných prostředků. Aktivity jsou zde motivovány snahou "být vidět". Ne nadarmo charitu dělají celebrity, média a politici i z důvodů zcela zištných, prostě pro potřebu zviditelnit se. I charitativní organizace se potřebují zviditelňovat, dostanou příště víc příspěvků. Tak tato oblast funguje. Já jako dárce mám být sentimentálně dojat, ztratit mozek a zábrany a rozdat se.

To, že jsem občanem ČR, plátcem daní, zdravotního a sociálního pojištění a pojištění majetku, to že jako volič volím politické představitele na základě programu účelné solidarity a prosperující vzájemně ohleduplné společnosti je přece mnohem významnějším projevem solidarity než poslaná SMS do anonymní černé díry. Jenže média budou raději zviditelňovat první méně účelnou oblast, protože je zdrojem jejich zisku a vy jste (možná i na základě toho) ochoten fungující stát a solidární společnost považovat za něco co solidaritou vlastně vůbec není. Přitom stát bez naší aktivní účasti zbankrotuje stejně jako jakákoliv jiná firma a není něčím, co funguje samo o sobě. Opravdu bych čekal mediální kampaň "ČR poškodily povodně, plaťte svědomitě daně, pomozte tak všem postiženým."

(Podnikatel, co kličkuje v případě daňového přiznání a připraví stát na daních o miliony je dojemný, když dá na povodně třeba 10.000. Jenže kvůli němu třeba nestála protipovodňová hráz. Tady bych hledal podstatu solidarity.)

11.7.2009 16:16

Re: Proč něco dávat?

Schpnost člověka nemyslet jen na sebe je to nejlepší, co máme.Mají to i zvířata - kojící samičky přijmou mladé, jejichž matky nemají mléko nebo pošly. Je to instinkt přežití. Člověk hlavou přemýšlí a po celý svůj vývoj se učí, co je dobré. Ale nestačí jen dobro citově prožívat, člověk také musí myslet.

Hluboce si vážím všech, kdo nezištně pomohli. Jestli se z toho ztrácí něco v černé díře, je třeba zapojit se i rozumem a černé díry netolerovat. K Vaší úvaze si myslím, že vše, co manipuluje lidmi pro jiný, než proklamovaný cíl, je odsouzeníhodné a hanebné, všeobecně škodlivé a nebezpečné - přemýšlet  a nenechat se oblbnout je aktem lidské sebeobrany.

O2  bere platbu z práci a neříká nic jiného, dokonce říká kolik-3Kč z 30.-, tj. 10 % Každý si může vybrat, jestli tu službu za ty peníze chce. Když nějaké sdružení řekne "na postižené povodní" a z výběru financuje svá propagační centra v rozvojovém světě, považuji to za podvod. Ale pokud někdo chce podporovat vznik modlitebny v Oceánii, proč by na to nemohl uskutečnit sbírku? Možná by bylo zajímavé, kolik LIDÍ podporuje /považuje za důležité/ to či ono. Pokud tak byla sbírka vypsána, žádný podvod to není, ani černá díra. A naopak - kolik stran by se dokáyalo financovat y příspěvků svých příynivců?

Nejšílenější je stát,který přerozděluje nekontrolovaně, s vyloučením veřejnosti, politika, která manipuluje občany s vydatnou pomocí médií. Daně jsou naše pojištění - dokud je systém tak složitý, že jim může rozumět jen vrstva lidí úzé specializace a o přehlednosti jejich výběru i rozělování už vůbec nemůže být řeč, je něco shnilého ve státě českém.

11.7.2009 23:18

Re: Proč něco dávat?

Reaguji i na Váš druhý příspěvek. Podle mě nezbývá než chovat se slušně a solidárně a nepravosti pranýřovat a nenechávat procházet. Jsem opět tam, kde jsem začal. Pokud mám představu, jak mají věci fungovat, je třeba v praxi osobně vyžadovat, aby také tak fungovaly. Bojkotovat je se slovy třeba "stát krade" a neplatit daně je cestou do pekel. Pokud jde o stát, je třeba volit transparetnost a úspornost - tedy stranu, která se tomuto cíly přibližuje.

Pokud jde o černé díry, narazil jsem teď na charitativní organizaci, která pořádá každý rok mohutnou mediální sbírku. Výtěžkem této sbírky je pravidelně 2,5 mil. Kč na podporu čehosi. Od drobných dárců je to odhadem 1,5 mil., mediální kampaň přitáhne sponzory velké dárce a celebrity, kteří darují nebo svými akcemi přinesou další cca 1 mil. Menší akce přináší pak další asi 1 mil. Díky takovéto mediální masáži je tato charitativní organizace zviditelněná a obecně známá, dělá reklamu velkým sponzorům a několika celebritám, může prokazovat činnost a žádat o státní dotaci, která výrazně pokryje její rozpočet. Je třeba zaplatit organizaci veřejných akcí, mzdy zaměstnanců a brigádníků, materiál... celkem 10 mil. Celkový mírně ziskový rozpočet této společnosti je 10 mil. Kč., z toho na mzdách si její zaměstnanci vyplatí 4,5 mil., náklady na činnost činní 5 mil. Díky své vlastní podnikatelské činnosti a prodeji zboží utrží společnost 3 mil., charitativní dary představují 3,5 mil. a státní dotace činí 4 mil.

Nebo-li. Bez humbuku pro média, není státní dotace a všechny sponzorské dary

by padly na provoz samotné organizace a na pouhý "dobrý pocit dárců že darují". Se státní dotací pokrývají dary především náklady na účel existence takovéto organizace a tedy z nějaké neurčité části putují skutečně na charitu.

11.7.2009 23:19

Re: Proč něco dávat?

Nemohu se ale zbavit dojmu, že si stát platí z peněz daňových poplatníků především ten mediální humbuk a úmělý pocit solidarity. Bez něj by se jednalo o normální firmu, která se živý svojí podnikatelskou aktivitou a stát ji pomáhá s náklady. Tedy, s celou veřejnou sbírkou nula od nuly pošla. Charitativní účel se dnes plní za pozornosti médií a celebrit ve stejném rozsahu tak, jako by se plnil bez "celonárodních sbírek", pokud by byl samozřejmě stát ochoten bez mediální masáže poskytovat stejnou dotaci. Jedná se o černou díru? Sám nevím... Možná jde jen o pocit svobody, mít možnost obarcet se na sponzory a nežádat o příspěvky na rozvoj aktivit výhradně stát.

12.7.2009 21:42

Re: Proč něco dávat?

rozmlouvali bychom dlouho , jestli je vzhledem k tomu státu,který nyní máme /zvlášť v hlavách politiků  EU/, možno očekávat, aby se s ním lidé identifikovali,aby projevili postoj mravné loajality.  Formován do podoby "výkonu moci" je už tak ustrojen,že celkem logicky bývá žádoucíprávě  loajální disciplina, poslušnost. A na to Čechy neužije. Jenomže naše rozmlouvání by pro většinu diskutérů bylo hodně nepochopitelné, protože "křesťanské základy evropské exekutivy" informace o smyslu demokracie zcela překryly a posledních 20 let nepřineslo, např. ve školství, ani záblesk netotalitní "občanské nauky", spíš naopak.

11.7.2009 10:53

A z toho

téměř třičtvrtě milionu "sežraly" operátorské hyeny! Že vám není hanba, lumpové!

11.7.2009 11:03

Re: A z toho

ja nevim co z toho a jak se dani, ale v tv bylo, ze za dms v cene 30 kc bude pripsan na ucet 27 kc. takze operator z toho strhnul 10 %. a 10 % z 68 mil je 6,8 mil. takze tim u me veskere humanitarne pomocne akce definitivne skoncily. misto toho, aby sly penize tem co je potrebuji... masti si kapsu obchodnici. bud at se tomu nerika pomoc nebo at to delaji zadarmo vsichni!!!

11.7.2009 11:07

Re: A z toho

Tak proč neposíláš své peníze přes humanitární organizace ? Třeba přes ADRA (stačí otevřít jejich stránky a máš tam konkrétní účet). Já to taky tak dělám.

Má to tu nevýhodu, že musíš ty prachy dát vopravdu ze svýho a ne ze služebního mobilu.

11.7.2009 11:49

Re: A z toho

nevím, jak jsi přišel na služební mobil. Asi jsi vědma. A kolik sežrala banka na poplatcích?

11.7.2009 12:31

Re: A z toho

Já za ty banky nemůžu. S bankama nehnu.

11.7.2009 13:09

Re: A z toho

5Kč za příkaz, což je méně než za 7 DMS (7x3 = 21Kč).

11.7.2009 21:44

Re: A z toho

Přispívám také. Ale chtěla bych vidět, jestli je někde vyúčtování darů z konta Člověk v tísni.

11.7.2009 10:45

Nerad tu teď nastavím zrcadlo české společnosti,

ale když vidím tu ochotu, dojímat se nad svou dobročinností, tak vlastně nic jiného nezbývá.

Bylo by velmi zajímavé, kdyby si, především, ředitelé odborů na státních, krajských a samosprávných úřadech, nechali vyjet a zkontrolovat výpisy ze služebních mobilů svých oveček. Ukázalo by se, že na ty oběti povodní přispěli pomocí takových esemesek opětovně, rukou společnou a nerozdílnou, daňoví poplatníci jako celek. Via esemesky, které odešly za peníze z rozpočtu, právě z těch služebních mobilů.

11.7.2009 10:58

Re: Nerad tu teď nastavím zrcadlo české společnosti,

Hele! Hnípal! A zrovínka ty, lumpe, jso dal nejspíše ho*no a tady slintáš závistivé kydy, dobytku!

11.7.2009 11:04

Re: Nerad tu teď nastavím zrcadlo české společnosti,

Já dávám ze svého, víš. Pěkně z peněz, které jsem si vydělal a ze kterých byly odvedeny daně, neboť nejsem OSVČ.