6. října 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi dluží čím dál víc, nezvládají splácet za 'kreditky'

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

PRAHA Paní Anna Válková z Prahy má průměrný příjem 19 tisíc korun. V den, kdy ale dostane výplatu na účet, je šest tisíc korun v mínusu. Na vině je kreditní karta a bankovní kontokorent, který nezvládá splácet. Tento bankovní produkt ji měl původně pomoci při nedostatku hotovosti.

Kontokorent neboli možnost povoleného přečerpání účtu si třiatřicetiletá prodavačka založila před necelými dvěma lety. Přečerpat mohla 25 tisíc, každou výplatou se měl účet dorovnat. „Původně jsem chtěla povolené přečerpání, protože jsem potřebovala zaplatit novou pračku a z výplaty jsem na ni neměla,“ popisuje třiatřicetiletá prodavačka. Kromě pračky ale z kontokorentu zaplatila i dovolenou a několik nákupů. Teď je v trvalém mínusu a z výplaty účet jen dorovnává.

Podobný problém jako paní Válková mají statisíce lidí a stále jich přibývá. Jen u České spořitelny má kontokorent zhruba 900 tisíc jejich klientů a další 4 tisíce nových klientů si ho každý měsíc zařídí.

U GE Money pak využívá kontokorent čtvrtina všech klientů a každý měsíc přibyde 2500 dalších. Podle bank Češi se splácením kontokorentů ani kreditních karet problémy nemají, podle odborníků z řad inkasních agentur, které se nesplácené pohledávky snaží z lidí vymoci, je to ale jinak.

Registr dlužníků

 Z informací, které mají LN k dispozici, totiž vyplývá, že Češi mají u bank každý měsíc po splatnosti pohledávky za 20 miliard korun. „Většinu z toho tvoří splátky právě kreditních karet, kontokorentů a spotřebitelských úvěrů,“ řekl LN dobře informovaný zdroj blízký bankám, který si ale nepřál být jmenován. Samotné banky tyto informace označují za interní a proto je odmítají zveřejnit.

Narůstající problémy se splácením potvrzuje i centrální registr dlužníků Solus a to nejen u bank. „Sdružení Solus evidovalo k 30. září téměř 705 tisíc osob s dlužnou částkou po splatnosti. V meziročním srovnání jde přibližně o pětiprocentní nárůst,“ říká tajemník sdružení SOLUS a výkonný ředitel Společnosti pro informační databáze Jan Stopka.

Jen loni dlužili Češi zapsaní v registru Solus na pohledávkách téměř 40 miliard korun a potíže se splácením mělo za celý loňský rok milion Čechů. Letos budou podle odborníků tato čísla ještě růst.

Faktury za telefon

Kolik Čechů ale dluží za složenky přímo bankám Solus prozradit nechce. „Bankovní domy jsou pouze jedním z odvětví, ve kterém SOLUS schopnost klientů splácet své závazky sleduje. Informace o oborové struktuře záznamů v informačních registrech SOLUS je proto přístupná pouze členským společnostem,“ říká Stopka.

Kromě splátek úvěrů, kreditních karet či kontokorentů ale nezvládají Češi splácet třeba ani faktury za mobilní telefon. Jen mobilním operátorům tak dluží dva miliony Čechů téměř 10 miliard korun.

I přesto, že objem nesplácených úvěrů roste a Češi mají se svými pravidelnými splátkami čím dál větší problémy, banky to od půjčování neodradí.

Většina z nich nabídne kontokorent nebo kreditní kartu téměř každému klientovi s pravidelným příjmem. Například GE Money Bank se teď snaží na možnost využívat kontokorent nalákat nové klienty.

Těm totiž nabízí možnost převést si svůj kontokorent z jiné banky s tím, že už nebudou muset svůj bankovní účet dorovnávat.

juzPetra Jůzlová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!