Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi do Egypta stále jezdí

Turistka s dítětem míjí policisty v egyptském letovisku Dahab, kde došlo k teroristickému útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistka s dítětem míjí policisty v egyptském letovisku Dahab, kde došlo k teroristickému útoku. | foto: PEDRO UGARTEAFP

I přes pondělní teroristický útok v Egyptě - přestože je už několikátý v řadě - země pyramid tuzemské turisty stále láká. Tvrdí to shodně zástupci cestovních kanceláří i experti na cestovní ruch.

„Pokud dojde k úbytku turistů, tak jen krátkodobě a pouze do letoviska, které bylo přímo napadené,“ tvrdí analytik cestovního ruchu a šéf společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Podle něj tak letos přijede do Egypta stejný počet turistů jako loni. kdy tuto zemi navštívilo 130 tisíc Čechů.

Na tom se shodují také také cestovní kanceláře. „Zatím jsme nezaznamenali, že by nějací klienti odhlašovali nasmlouvané zájezdy do Egypta,“ prohlásil za cestovku Eximtours Stanislav Zíma. Podle něj je to ale především tím, že napadené středisko Dahab není klasickou hojně vyhledávanou destinací. „Hodně tam lidé jezdí na vlastní pěst, třeba potápět se,“ vysvětlil Zíma.

Úbytek zájmu o zájezdy do Egypta nepotvrdila ani cestovní kancelář Fischer. „Máme v napadeném letovisku Dahab jenom 16 lidí a nikdo z nich nehodlá svůj pobyt přerušit,“ sdělil.

O tom, že pondělní útok nezmění frekvenci cest českých turistů do Egypta je přesvědčena také Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Již minulé teroristické útoky v Egyptě jasně ukázaly, že Český turista se nebojí a dále cestuje do vybrané destinace,“ konstatoval mluvčí asociace Tomio Okamura.

Například ale mluvčí cestovky Čedok Tomáš Brejcha možný pokles zájmu připustil. Pokud by ale k němu došlo, tak maximálně během následujících dvou týdnů, tvrdí Brejcha.

S poklesem prodeje cest do Egypta mají cestovky zkušenosti po loňském červencovém útoku na egyptské letovisko Šarm aš-Šajch. Ten donutil tisíce českých turistů zrušit zájezdy nebo alespoň změnit cíl cesty. Cestovky také přistoupily ke zlevnění některých zájezdů. Během pár týdnů se ale vše vrátilo k normálu.

Nyní kanceláře o snížení cen neuvažují. „To by přišlo v úvahu teprve při dlouhodobějším poklesu zájmu,“ řekl Stanislav Zíma za Eximtours. Paradoxně však takové útoky mohou někdy i zájem turistů přitáhnout, myslí si Zíma. „Při útoku na Djerbu to tak bylo. Je to totiž oblíbená destinace Italů. kteří po incidentu začali hromadně své zájezdy rušit. Tím museli tamní hoteliéři zlevnit a cesta se stala cenově dostupnější a tudíž vyhledávanější i pro Čechy,“ tvrdí Zíma.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!