12. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi důchodové reformě nerozumějí, zajištění na stáří neřeší

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mnoho Čechů zabezpečení na stáří nijak neřeší. Když už, tak především pomocí penzijního připojištění. Do druhého pilíře penzijní reformy vesměs vstoupit nechtějí, většina z nich systému nerozumí.

Jako klíčový nástroj zabezpečení na stáří vnímají Češi i Slováci zejména produkty penzijního připojištění a životního pojištění. Ukázal to průzkum pro Českou asociaci pojišťoven uskutečnila loni v prosinci mezi více než tisícovkou respondentů ve věku od 18 do 50 let společnost NMS Market Research.

Zatímco Slováci jako variantu pro zajištění výrazně preferují životní pojištění, v Česku se na stáří prostřednictvím životního pojištění hodlá zabezpečit jen 49 procent respondentů a celých 80 procent procent Čechů vidí jako stěžejní nástroj svého zajištění penzijní připojištění.

ČTĚTE TAKÉ:

Penzijní připojištění má sjednáno celkem 71 procent respondentů. Důvodem pro sjednání bylo ze 70 procent osobní rozhodnutí, a to zejména u lidí s vyššími příjmy. Naopak v nižší příjmové skupině do 10 000 korun měsíčně bylo častěji impulzem pro sjednání doporučení poradce nebo příbuzných.

Do druhého pilíře penzijní reformy plánuje vstoupit šest procent odpovídajících. Paradoxně přes všechna doporučení vstup do něj odmítají zejména vyšší příjmové skupiny (71 procent).

Nejvíce potenciálních klientů je ve věkové skupině do 30 let a zároveň 43 procent nerozhodnutých respondentů je ve skupině lidí s příjmem do 10 000 korun. Třetina dotázaných neřeší zajištění na stáří vůbec.

Důchodové pilíře? Neznám

Co do pojistné gramotnosti, nedopadlo penzijní připojištění příliš dobře. "Ve výsledcích průzkumu se ukázalo, že penzijní připojištění ve spojení s důchodovou reformou patří spolu s životním pojištěním mezi oblasti, ve kterých se lidé orientují nejhůře," uvedla šéfka komunikace asociace Marcela Kotyrová.

Rozdíly mezi průběžným systémem a jednotlivými pilíři vnímá jen 38 procent dotazovaných. Mezi lidmi do 30 let dokáže tyto pojmy vysvětlit jen 32 procent lidí, přitom v tomto věku vnímají lidé nutnost zabezpečovat se na stáří poměrně silně a zároveň ji nejčastěji řeší.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…